Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
Operatiunea COBRA - Page 2 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

Operatiunea COBRA

5 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by Grizzlea Thu Aug 11, 2011 11:22 pm

Tomcat wrote:Chiar daca nu am primit inca acordul pentru postarea legata de istorioara SHERMAN-ului , prin puterea cu care am fost investit Operatiunea COBRA - Page 2 390093941 Operatiunea COBRA - Page 2 390093941 am decis sa o fac "pe barba mea" sa zic asa. Daca Adminul sau moderatorii considera ca acest subiect nu face tema discutiei cu privire la lucrare, sau daca considera ca este exagerata sau depasita , atunci, pot sterge aceasta postare. Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902 Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902
... nu-mi ramane decat sa ma inclin in fata domniilor voastre si sa-mi scot palaria , deci ..... RESPECT Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902 Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902 Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902


Coane Tavi, Ursul poate sa fie... doar bucuros !
Bucuros pentru evidenta revelare a modestei sale contributii, in deschiderea apetitului matale pentru aprofundate si erudite studii Shermaniste.
Deci, te felicita pentru epifania ta Shermanista, precum si pentru minunata si originala ta prezentare.
Prezentare, in care ai dat dovada unei subtile si profunde cunoasteri a subiectului, capatata fara indoiala in urma unei indelungi buchiseli, de-alungul si de-a latul stufoasei bibliografii dedicate inepuizabilului subiect numit Sherman.
Pot fi doar de acord cu originala descriere facuta de catre tine, acestei voluptoase variante de Sherman si, deasemenea pot fi doar incantat de minutia genuina pe care-o desfasori in descrierea istoriei tehnice si operationale a unui M4A1(76)W, din primul lot de productie. Deasemenea, faptul ca ai studiat biografia bravului sergent L. Pool si astfel vei dedica reprezentarea ta modelistica, memoriei acestuia, este cu adevarat laudabil !
O singura mica hiba gasesc originalei tale prezentari... si anume, lipsa imaginilor.
Imagini care sa o ilustreze si astfel, sa o faca si mai inteligibila pentru oricine.
De aceea, desi aceste imagini lipsesc acum de la sursa lor, lipsa datorata obliterarii acestora... si din cauza unei anumite ''indicnari'' :


http://artmodelism.ro/forum/viewtopic.php?f=37&t=202&start=0

... totusi, mi-as permite sa-ti sugerez o alta sursa si un alt loc, de unde acestea ar putea fi recuperate :


http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/2011/07/in-mood-sherman-m4a176-148-ep1.html

Recuperate si readuse acolo unde apartin de drept... anume in interiorul prezentarii al carei autor esti, intregind-o astfel, pe o demna si onorabila cale !


Cu nemarginite complimente,
Ursul Grizzlea


PS. Ursul roaga cu mult respect Administratorul acestui onorabil forum, sa formateze ( daca considera potrivit acest lucru ) link-urile din umila postare Urseasca... pentru ca acestea sa devina functionale.
S-ar evita astfel, un posibil... eventual ermetism, al mormaielilor de mai sus.
Nevoia reintregirii originalei prezentari apartinand lui Tavi, a fost imperios de grabnica, prin urmare Ursul nu a mai reusit sa astepte 7 zile...
PS2. Link-urile pot fi folosite in bara browserului, cu http in fata celor doua puncte, bineinteles !
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by Tomcat Fri Aug 12, 2011 12:51 am

Cu deosebit respect frate URS, ma bucur nespus ca ne regasim. Nu pot decat sa multuimesc cu cinstita onestitate, unui mare mare URS, de la care am avut ce invata, si ....sper sa mai am ce invata. Totul se datoreaza in prima masura gratiei si bunavointei tale, care a avut bunavointa in vremuri tulburi sa-mi puna la dispozitie cate ceva cu privire la ........ maritul SHERMAN.
Ma vad nevoit sa recunosc faptul ca eu nu sunt nimic altceva decat un biet incepator in ale..... Shermanistici, si nu-mi ramane decat sa te rog, daca binevoiesti si daca-ti face placere sa ne delectezi, si sa ne calauzesti in tainele si in istoria minunatului Sherman. Cer acest favor, pentru ca sincer vorbind, tu este parintele intruchipat al .. istoriei Shermaniste, si .... nu numai.
Multumesc Frate URS, si sper sa putem citii cat de curand cate ceva din minunatele tale lectii de istorie.
Cu deosebit respect......... un nimeni, dar.... poate totusi !!!!! Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902 Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902 Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by Grizzlea Fri Aug 12, 2011 1:05 am

Tomcat wrote: Cu deosebit respect frate URS, ma bucur nespus ca ne regasim. Nu pot decat sa multuimesc cu cinstita onestitate...


Ursul, tocmai ce a Mormait, draga Tavi .
Pentru ca esti Moderator, editeaza si activeaza cele doua link-uri din postarea mea, rogu-te...
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by raducindrea Fri Aug 12, 2011 1:08 am

Le-am "slobozît" eu Smile Hat off
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by Tomcat Fri Aug 12, 2011 1:09 am

Draga ursulet, oi fi eu moderator, dar ....... atributiile mele sunt tare limitate, asa ca nu-mi ramane decat sa rog un companion in ale moderatului sa rezolve aceasta problema.
Mi de multumiri !

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by Tomcat Fri Aug 12, 2011 1:10 am

Sarumana boierule !!! Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902 Operatiunea COBRA - Page 2 2434037902

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by raducindrea Fri Aug 12, 2011 1:12 am

Tavi n-o vrut sa modereze nimic; si l-am obligat la partea de istorie.... ma tem ca numai acolo are drepturi Sorry
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Operatiunea COBRA - Page 2 Empty Re: Operatiunea COBRA

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum