Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
SIB de Bistrita - Page 5 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

SIB de Bistrita

+7
eddie
staric
Tomcat
claurss
SorinRR
fragata
raducindrea
11 posters

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Mon Sep 12, 2011 3:18 am

Eram lamurit asupra ce voiam sa stiu, doar am vrut sa ... ma conving sa zicem.
Multumesc Very Happy .
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Mon Sep 12, 2011 4:03 am

poi lamureste-ne si pe noi Very Happy
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by Leo2003 Mon Sep 12, 2011 12:16 pm

Daca stiam imi vedeam de treaba. SIB de Bistrita - Page 5 1371890812
Leo2003
Leo2003
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 124
Join date : 2011-04-10
Age : 69
Location : Bucuresti

http://leomodelismnaval.blogspot.com/

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Mon Sep 12, 2011 1:41 pm

Poi di ce, Leo? Surprised
Las' ca e fain asa, se isca discutii Smile
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Mon Sep 12, 2011 3:16 pm

raducindrea wrote:poi lamureste-ne si pe noi Very Happy


Pe scurt; la inceputurile secolului XVI Anglia si alte tari europene, au trecut la schimbarea tacticii de lupta pe mare si anume prin transformarea navelor din platforme purtatoare de trupe (terestre), care aveau rolul de a cuceri nava inamica prin abordare, unde se ducea o lupta aproape ca pe uscat. Abordarea se facea in urma imobilizarii ei prin actiunea artilerie care nu era diferita de cea de camp. Deci una din schimbari, adoptarea afetului, cu patru roti, care dadea o oarecare stabilitate marita piesei si o mai mare precizie, daca se poate spune asa. Spania in schimb are nevoie de o perioada de timp mai mare pentru a face aceste schimbari.
Deci o parte din tunurile aratate de tine au fost folosite de navele spaniole ale epocii, care seamana foarte multe cu cele din link-urile de mai jos (un exemplu din multe alte articole despre artileria sec XVI).
http://www.ospreypublishing.com/blog/Early_cannons_in_a_Spanish_castle/
http://www.armada15001900.net/artillerianaval.htm

P.S. In ce m-am lamurit? Fara suparare, o coperta de pe internet, aruncata pe forum.
Parerea mea.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Mon Sep 12, 2011 6:33 pm

No ca sa ne intelegem - ca vad ca nu o scoatem la capat! Mad

1. Coperta aia aruncata pe forum n-a fost decit un link pe care ti l-a dat Eddie ca sa fie mai clar despre ce carte vorbeam. Probabil si el, CA SI MINE (!!) n-a inteles ce vrei de fapt! Imi cer scuze in numele lui daca te-a ofensat in vreun fel.

2. Nu neg in nici un fel ceea ce ai scris in ultimul comentariu. Dimpotriva! Mai ales ca Osprey am mai studiat si eu... Mai ales ca am 43 GB de pdf-uri Osprey...
Insa nu prea are legatura cu ceea ce vroiam eu sa subliniez cu pozele respective, pentru ca:

3. Leo zicea ca ii spunea Crios ca "nu exista tunuri navale cu minere". Eu cam asta am inteles. Si nu vroiam decit sa arat (documentat, dupa cum zici, de pe o coperta de pe internet!) ca au EXISTAT tunuri NAVALE cu minere. Si e absolut irelevant faptul ca "se ducea o lupta aproape ca pe uscat". Era, orice ai zice - PE MARE. Cu tunuri CU MINERE. Deci, in ceea ce ma priveste - QED.
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by eddie Mon Sep 12, 2011 9:11 pm

@fragata Nu am vrut sa raspund unui asemenea mesaj considerandu-l din start malitios, insa avand in vedere ca explicatiile primite deja, nu au fost suficiente, ma simt obligat sa intervin.

Asa cum a spus si Radu, am vrut doar sa subliniez despre ce carte este vorba. Nu stiu de ce ai considerat a fi o ofensa si imi cer scuze daca la randu-mi nu am fost suficient de explicit, insa te rog foarte mult ca pe viitor, daca doresti un dialog civilizat, chiar daca doar forumistic, sa iti controlezi tonul. Nu-l voi permite nimanui, indiferent de varsta, cunostinte (intr-un anumit domeniu) sau locatie. Era mult mai simplu sa explici ce anume doresti de fapt, lucru care nu reiese din nicio postare a ta.

Cu parere de rau observ ca romanului ii sta in fire, indiferent de mediul in care traieste, un soi de arţăgoşenie si de aroganta care, dupa parerea mea, sunt incompatibile cu nivelul pretins de educatie.

Pe viitor voi face uz de dreptul meu in calitate de membru al acestui forum, de a raporta orice postare pe care o consider in neconcordanta cu spiritul si cu regulamentul acestuia.

Multumesc.
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by Leo2003 Mon Sep 12, 2011 10:51 pm

raducindrea wrote:Poi di ce, Leo? Surprised
Vezi de ce... Am iscat oarece discutii si nu mi-am dorit asta.
La discutia pe care am avut-o cu Crios mi-a si explicat de ce pentru tunurile navale nu erau necesare acele manere - arde-le-ar focul gheenei de manere.
Intre timp am cautat si eu pe net si am vazut si tunuri navale cu manere.
Acu' ce sa zic... Oricine poa' sa aiba scapari, omisiuni, draci, laci.
Leo2003
Leo2003
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 124
Join date : 2011-04-10
Age : 69
Location : Bucuresti

http://leomodelismnaval.blogspot.com/

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by eddie Mon Sep 12, 2011 11:15 pm

Problema nu sunt manerele, Leo. Daca o persoana sau alta, in anumite momente, nu poate sustine o discutie civilizata chiar daca aceasta este in contradictoriu, nu e cazul, din prea mult bun simt, sa iti asumi o culpa care nu iti apartine.

Subiectul in sine este de maxim interes. Eu poate, dupa postarea ta, as fi cautat o pila buna. Radu a cautat o carte buna, si a contrazis argumentat solid o afirmatie. Am descoperit o lucrare interesanta, nemaivorbind de sansa de a ne cunoaste mai bine intre noi, ca si colegi de forum.

SIB de Bistrita - Page 5 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by claurss Tue Sep 13, 2011 2:07 am

Domnilor, urmarind discutia de mai sus, eu am inteles inca ceva. Mi-am adus aminte de o discutie de pe chat de acum ceva vreme. Si, daca gresesc, te rog sa ma corectezi, fragata. Problema e cu si faptul ca raducindrea a citat dintr-o carte pe care n-o are, de fapt.

Dar, fragata, da-mi voie sa-ti spun ca sunt oameni care nu sunt dispusi sa dea 65 de dolari pe un tratat de istorie navala, sau, pur si simplu, nu-i au. Si atunci si-l procura pe ce cai gasesc de cuviinta, pe cai mai mult sau mai putin ortodoxe.

Acest forum este, oarecum, un spatiu privat, si cine se simte ofensat de ceea ce se intampla aici, e liber sa nu-l mai frecventeze.

Si nu in ultimul rand, fragata, tonul face muzica.

O seara buna.

claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Tue Sep 13, 2011 2:22 am

Clau - de-acord cu tine - cu o singura mica mare completare: a detine o carte in format electronic este FIX acelasi lucru cu a o detine paper-back! Ca lui X sau Y nu-i place ideea; ca nu e tocmai legal; ca nu e old-school - I couldn't care less! Cita vreme DETIN toate paginile cartii aleia (si/sau ale altora) si POT, FIZIC sa o citesc - nu vad relevanta!

Cit despre cei 65 de dolari - tin sa-i amintesc lui fragata ca aici nu-i Mallorca! 65 de dolari e aproximativ pensia uneia din bunicile mele, pe luna! Si decizia de a-i da sau nu pe editia printata a unui volum - cred ca apartine fiecaruia...

A, si inca ceva: sa inteleg ca nu mai avem voie sa citam din carti pe care nu le detinem in format imprimat?! Surprised Ce doamne iarta-ma - se duce dracului lumea?! Sau ce?!
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Tue Sep 13, 2011 3:03 am

SIB de Bistrita - Page 5 Plaza010

Domnilor s-a emis o axioma, nici nu mai era nevoie de o demonstratie.
E pe mare, e naval. Ce-mi spuneti de tunul din poza respectiva? E pe mare, si va asigur ca a existat multi ani in dotarea navei respective.
De ofensat nimic, dar vad ca sariti in bloc, deci cine-i ofensat? Se pare ca atunci cand nu sunt argumente ii dam cu altele, complet afara de subiect.
Parerea me e ca tonul l-ati gresit voi.
Cum si de ce ati ajuns la bani e problema voastra, imi pare rau de bunicile voastre, nici parintii mei nu o pensie mare. Daca pot sa-mi permit a cumpara o carte, nu vad ce vina am, oricum nici eu nu mi le permit pe toate si har domnului aici ar fi carti in domeniu cu nemiluita si asa cum am zis nu stiu cum s-a ajuns aici.
Voiam doar sa spun ca exceptiile intaresc regula.

Apoi nu vad ce nu era clar in mesajele mele, pur si simplu am cerut lamuriri, nimic tendentios, pentru ca eu nu am acea carte, nici macar piratata. Am cerut lamuriri pentru ca pur si simplu mi s-a parut ca s-a vrut cu orice pret a arata ca existau pe mare tunuri cu manere, tunuri care mi se par terestre. Unde-i greaseala? Au existat si basta, eu incercam doar sa explic ce cautau acolo.
Orice parere a mea trebuie luata ca fiind tendetioasa?
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Tue Sep 13, 2011 3:07 am

Dar ca sa fiu asa cum ati zis voi, va intreb.
Dupa o sponsorizare a concursului, in limitele ce mi le-am permis e frumos, e o maniera civilizata sa ma invitati in alta parte?
O alta chestie omisa, eu am venit cu argumente la fel de solide. Piese de muzeu.
Multumesc de invitatie oricum.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by Grizzlea Tue Sep 13, 2011 4:17 am

Hmm...
Nu-i a buna.
Ursul ar trebui sa-si cenzureze mormaiala, caci pe nimeni nu pohteste sa 'nierveze, dar are o neplacuta senzatie de... ''déjà vu''...
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Tue Sep 13, 2011 4:31 am

Grizzlea wrote:Hmm...
Nu-i a buna.
Ursul ar trebui sa-si cenzureze mormaiala, caci pe nimeni nu pohteste sa 'nierveze, dar are o neplacuta senzatie de... ''déjà vu''...

Poate ursul isi aduce aminte si ca mi-au fost acceptate argumentele, chiar daca opiniile au fost contradictorii.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by Grizzlea Tue Sep 13, 2011 4:53 am

Frate fragata, nu ma refeream in special la tine !
Mormaiam asa... la toata situatia asta.
Din pacate, nu-i prima data cand o intalnesc...
Si, din experienta stiu, ca nu-i a buna !
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Tue Sep 13, 2011 4:57 am

Sa zicem un schimb de informatii ... principiale.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Tue Sep 13, 2011 5:17 am

Vad ca nu se termina nicicum povestea asta.

Eu mai vreau sa zic atita:

1. Pentru a 5-a oara cred - NIMENI nu a inteles ce lamuriri vroiai (@fragata). Inca o data - eu (macar) imi cer scuze ca nu-s in stare sa inteleg!
2. Cu poza cu tunul de mai sus exagerezi inutil! Daca vrei - pot sa-ti si traduc din engleza ce inseamna "main types of cannon used in Mediterranean warfare at sea": PRINCIPALELE tipuri de tunuri folosite in razboaiele pe Mediterana. In capul meu - PRINCIPALELE nu inseamna "exceptia care intareste regula"...
3. EXACT aia incerca a se arata, anume ca AU EXISTAT tunuri cu minere pe mare; chiar daca "pareau" terestre.
4. NU cred ca e cazul sa te victimizezi cu replici de genul "Orice parere a mea trebuie luata ca fiind tendetioasa?". Daca asta simti ca e raspunsul la TOATE parerile tale - poate totusi parerile nu-s bune; zic si eu...
5. Am mai spus o data - eu unul ti-am dat perfecta dreptate in ceea ce priveste argumentele tale; dar nu despre astea era vorba - deci nu inteleg de ce te raportezi in continuare la ele...
6. Invitatia de a pleca in alta parte mi s-a parut cit se poate de corecta. La fel cum mi s-a parut la fel de clar din mesajul lui claurss ca putea sa se adreseze la fel de bine oricaruia dintre noi. Daca te-ai simtit - asta e din nou alta problema.
7. Si asta ma deranjeaza cel mai tare!: sper ca n-ai de gind de-acuma incolo sa imi/ne scoti ochii cu sponsorizarea respectiva! Nu a cerut-o nimeni - ai oferit-o singur; nu ti-a oferit nimeni nimic in schimmbul ei, ba mai mult - ti s-a promis returnarea ei daca nu se termina concursul. Nu cred ca cineva din cei care sponsorizeaza (si mi se pare ca sintem cam toti cei care am inceput forumul asta; ca sa nu mai zic ca cel mai "gros" dintre sponsori nici macar nu mai e prin zona; dar n-a comentat nimic!) sa fi primit tratamente preferentiale. Si nici sa le fi solicitat. Sincer - asta mi s-o parut mojicia suprema! Cireasa de pe tort! Din partea mea - SINCER - cu postarea aia ti-ai dat cu firma in cap! Si nu stiu daca era necesar. Iar despre La Belle Poule, ca parca despre ea era vorba - promit ca una din primele investitii din viitorul meu prim salariu sa fie trimiterea ei inapoi spre Mallorca. Ca sa nu mai avem alte discutii.
8. Ca sa revenim la tunuri - El Tigre iti spune ceva? Sau o sa-mi spui ca si asta era doar terestru?
9. @grizzlea - nu trebuie sa-ti cenzurezi nimic...

Si cu asta - am incheiat discutia. Poate revenim totusi la constructia SIB-ului!
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Tue Sep 13, 2011 5:52 am

Hai sa-l lasam pe El Tigre, ca e discutabil.

Santissimo Sacramento - iti zice ceva? E un galion portughez, naufragiat in 1668 (deci, culmea! si contemporam cu asa-zisul SIB), despre care acelasi Guilmartin scrie intr-o alta carte (tot piratata, desigur) "Galleons and Galleys", publicata in 2002. Nu mai pun poze din carte - ca am gasit un articolas pe net - cu referiri directe la ea si fix despre armamentul de pe galionul cu pricina:

http://www.angelfire.com/ga4/guilmartin.com/Santissimo.html

Daca vreti si cartea - v-o pun la dispozitie, asa piratata cum e ea.

(Banuiesc ca si tunurile alea is tot intimplatoare...)
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Tue Sep 13, 2011 3:30 pm

Ai uitat de cele doua PM-uri in care ma intrebai cand iti trimit kit-ul, ca vrei sa-l afisezi pe fórum si nici nu incepuse bine concursul, adica peste intelegere. Asta cum se numeste? Si a ma compara cu cel mai gros mincinos al tau regret, dar cred ca ti se potriveste tie. Ai schimbat regulamentul concursului si ai anuntat o noua schimbare a lui pentru a temina si tu concursul, parca asa ziceai, mi se pare normal, cu asa kit-uri, care daca nu se termina concursul ar fi trebuit returnate si celuilalt. Oare unde e mojicia si neseriozitatea. Asta-i romaneste, a te vedea cu sacii in caruta si a face apoi orice pentru ai insusi.
Asta ar fi cireasa de pe tort amigo.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by raducindrea Tue Sep 13, 2011 3:45 pm

Tu serios ai niste problemute, prietene!
1. Nu ti se pare normal atita vreme cit AI OFERIT kit-ul ala - sa intreb cind il si trimiti - ca sa pot afisa premiile pe forum? Sau dupa capul tau ar fi trebuit sa anunt premiile DUPA terminarea concursului? Ca asta inteleg din "ca vrei sa-l afisezi pe fórum si nici nu incepuse bine concursul".
2. NU imi amintesc sa te fi comparat cu nimeni! Si din ceea ce scrii - imi pare ca citesti doar printre rinduri - si deduci tu cam ce-a vrut sa spuna autorul.
3. Nu-mi amintesc sa fi mintit eu pe cineva vreodata! cit despre concurs - nu am facut nici o schimbare fara consultari in prealabil cu moderatorii. Ca nu esti moderator - cred ca incep sa cred tot mai tare ca a fost o alegere buna! Deci - n-am facut nimic dupa bunul meu plac, asta ca sa fie clar. DESI AS FI PUTUT - cita vreme sint LA MINE pe "tarla"!
4. Ti-am mai spus o data si iti repet - esti SINGURUL "sponsor" cu pretentii de returnare! Nimeni altcineva n-o avut nici un fel de pretentii de genul asta! Si daca iti imaginezi ca vroiam kit-urile alea pentru mine - erati de ceva vreme disparuti de pe forumul asta (de cumva ar mai fi existat!) si eu ma balaceam intre machete "sutite"!
5. E pentru ultima oara cind mai insulti pe cineva pe forumul asta! Daca nu m-as teme de isteriile-ti si de atacurile posibile - te-as exclude de aici acum, in momentul asta. Dar stau intii sa ajunga "generoasa sponsorizare" inapoi la tine - si apoi doar - "Bye bye birdie". Si poti sta linistit ca-ti fac pachet si francezul - sa-l pictezi tu mai departe in alb si maro si cum ti-o mai fi trebuind!
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by fragata Tue Sep 13, 2011 3:55 pm

Amigo, ca veni vorba de tratament preferential nici nu am cerut si nici nu am avut o sectiune in care sa nu aiba voie sa scrie nimeni.
Hasta la vista!
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by eddie Tue Sep 13, 2011 10:52 pm

@fragata Pai daca nu ai nimic de spus... cum sa ceri o astfel de sectiune? Jignirile, arogantele aruncate prin topicuri, reusesc sa te defineasca in schimb, in lipsa unui dialog concret. Mi-as fi dorit sa avem o discutie aseara pe chat-ul forumului, si nu sunt singurul, dar nu am avut cu cine. Inca o concluzie pe care o putem trage.

Culmea e ca dupa cateva zile, nimeni nu a inteles ce ai dorit de fapt atunci cand mi-ai sarit la beregata. S-au facut presupuneri, dar raspunsuri din partea domniei tale? Ioc... Exceptand un "-" pentru care iti multumesc profund, pentru ca a dovedit exact acea incompatibilitate despre care vorbeam la finalul postului meu, nu ai facut decat sa, scuza-mi termenul, bati campii, referitor la acele tunuri cu manere in legatura cu care nu ai demonstrat nimic. Si uite cum iti acorzi singurel "minus" dupa "minus" amintind donatia facuta nu unei persoane, ci unei comunitati care te-a primit cat se poate de bine, si mai nou, dandu-ne lectii de democratie. Stimate domn, tin sa te anunt ca doar zece porunci sunt batute-n piatra. Restul sunt facute de oameni, pentru oameni, si modificate tot de oameni pe parcursul istoriei pentru a veni in intampinarea nevoilor acestora si a societatii in care traiesc.

Inchei cu speranta ca ai inteles ceva din toate raspunsurile primite. Desi... ma uit la semnatura mea si sunt din ce in ce mai convins ca ai ales sa te reprezinte cea de a doua parte... fara "wit".

O seara buna!
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by one43 Wed Sep 14, 2011 3:50 am

Băi ce de telenovele pe-aicilea... Surprised
Pe bune că n-am mai intrat de ceva vreme pe forum, dar dacă știam câte intrigi și ce "acțiune" găsesc pe el cred că renunțam să mai downloadez filme piratate ca să am la ce mă uita.
La faza asta, dacă îmi permiteți limbajul, am rămas:
"OMFG, OMFG, O p*la roz din fier cu luminițe...",
după care urmează resetarea manuală cu ciocănelul, pe bune... Wink
one43
one43
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 13
Join date : 2011-04-12
Age : 38

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by claurss Wed Sep 14, 2011 3:54 am

ROFL

Nu-i asa ? Devenise plictisitor....
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

SIB de Bistrita - Page 5 Empty Re: SIB de Bistrita

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum