Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

3 posters

Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by raducindrea Thu Apr 05, 2012 3:26 am

No ia uite ca dezvirginez si sub-forumul asta - cu un WIP de apa, plasticos Twisted Evil

De ziua mea, spre surprinderea-mi - am primit cadou de la colegii de birou kitul mai sus mentionat.... Surprised Chiar nu ma asteptam! Si m-am tare bucurat! O data la mina ca era o barca plasticoasa - so a new kind of challenge si mai apoi ca mi-o tihnit ca or inteles ca mi-i drag sa fac de-astea; si-n loc de un cadou de kko - chiar or luat ceva fain. Mi-or fost tare dragi Smile

Revenind insa in lumea reala - it's a horrible, horrible, horrible, horrible kit! Evident ca imediat ce l-am primit - am intrat pe net sa vad review-uri; si peste tot zicea ca nu e OK, ca nu respecta nici o realitate si ca e facut doar prin re-modelarea unui kit mai vechi (cu parere de rau nu mai tin minte care....) si tot felu' de povesti de-astea. Mi-am zis ca "hai, sictir!" Prea putin ma pasiona pe mine cit de fidel reda realitatea (ca doar sintem invatati cu SIB-ul....) si ca important e ca e un nou challenge, o barca plasticoasa. Recunosc ca nu am studiat indeaproape piesele nici macar cind am ajuns acasa.

Cind m-am hotarit insa ca ma apuc de el (mai repede decit planificat...), adica Duminca trecuta - oroare! affraid affraid affraid Sincer sa fiu - io nu pot sa cred ca asta e kit Revell!!!!! Gindes' ca e turnat la nea Nelu in garaj, in zona din spatele garii din Dej!!!!!! E incredibil!!!! Pe linga faptul ca probabil au turnat dupa niste matrite de pe vremea cind HMS Beagle inca se dadea pe mari, pe linga faptul ca sint piese care nu se folosesc si respective piese diferite cu acelasi numar clasificate, pe linga bavurile si spanul care depasesc orice imaginatie a unui modelist normal - am constatat ca avem inclusiv piese care sint, in fapt, mai mici decit bavurile care le inconjoara; sau, mai mult - nici macar nu stii CARE e de fapt piesa, unde incepe si de unde anume trebuie sa tai!!! Am incercat sa fac niste pozici, atit cit am putut in viteza - ca sa va faceti o idee;insa e un pic mai greu asa... din ochi. Cel mai misto e cind ajungi sa cauti pe rame o piesa din instructiuni......... Very Happy affraid

So - let-s get started:

Intii de toate - ce s-ar zice ca tre' sa iasa:
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici009

Si-acuma - "piesele":
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici188
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici189
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici190
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici191
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici192
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici193

O sa va mai prezint "maimutele", pe masura ce inaintam cu constructia. Cert e ca merge muuuuuuuult mai incet decit ce-am facut pina acuma - si asta nu doar din cauza ca tre' sa migalesc inutil pina scot o piesuta cit de cit aproape de ce ar trebui sa fie - ci pentru ca e inuman de vopsit..... Surprised Crying or Very sad Nailbiting Sint piesute de cca 1,5cm care tre' vopsite in 3 culori.... Si oricit as fi io de "steady-handed" - ti se mai duce pensulica (pensuli"ca care" pare ditai bidineaua cind ai de-a face cu de-astea....). Anyways - cam asa arata ce-am facut pina azi, inclusiv:

Duminica si Luni:
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici184
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici185
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici186
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici187
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici194
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici195
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici196

Marti:

Daca nu stiti din prima ce e asta:
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici198

sper sa reiasa din alaturarea de mai jos:
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici199
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici200

Aici alaturi de alte migalosenii....:
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici201
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici202
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici203

Si poua pozici cu noul meu "atelier", ca mi-o placut cum arata venind de la tigara de pe balcon Sorry
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici204
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici205

Si-n fine - ce-am prestat azi:
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici001
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici002 - aici am vazut problemuta doar dupa ce-am facut poza; o sa reparam miine Sorry
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici003
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici004
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici005
H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Modelici006

All in all - daca reusesc sa determin ce si cum e cu fiecare piesa in parte - io zic ca o sa iasa fain Smile

De-acuma - ziceti Smile Hat off

raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty Re: H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by baloo57 Thu Apr 05, 2012 6:22 pm

Am lucrat din plastic "Gladiatorul" si "Cutty Sarck". Ambele le-am montat cam intr-o luna dar calitatea mai ales la "Cutty" a fost mai buna decat ai aratat tu la "Beagle". "Gladiatorul" l-am pierdut trecand prin doua schimburi de locuinta dar "Cutty" este usor "avariat" si foarte prafuit. M-as apuca (acum ca mi-am reamintit de el) sa-l restaurez, dar...

Spor la treaba !H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 2434037902
baloo57
baloo57
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 18
Join date : 2011-07-20
Age : 66
Location : Bucuresti

Back to top Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty Re: H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by raducindrea Thu Apr 05, 2012 11:43 pm

Baloo - mercic de urari.

Si da - cam o luna mi-am socotit si eu ca ar dura sa termin Beagle-ul... Asta, desigur, daca nu consideram perioadele de plictiseala, de lene si de bere Sorry ROFL

L.E.: asta mi-i postul cu numarul 500 Very Happy Multe inainte imi urez Smile cheers
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty Re: H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by baloo57 Mon Apr 09, 2012 2:30 pm

Mult spor la modelit si la postari.
baloo57
baloo57
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 18
Join date : 2011-07-20
Age : 66
Location : Bucuresti

Back to top Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty Re: H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by eddie Tue Apr 10, 2012 6:26 am

Ioi abia acum vad Sad Daca m-am puturosit (astept niste spray-uri de la mos Tamiya) si nu am mai prestat nimic... uffff

Radule, iti tin pumnii. Intr-adevar, mi-au trecut foarte putine kit-uri prin mana, dar ce vad acolo e groaznic, calitativ vorbind. Sigur ca stiindu-l pe mainile tale, sunt convins ca o sa iasa frumos. Doar cu mult mai multa munca decat ar fi necesitat de fapt. Pacat. Am construit doua kit-uri Revell impecabile din punctul asta de vedere. Practic nici nu se puteau numi bavuri, doar vagi urme firesti.

Iti tin pumnii, iti doresc multa rabdare si astept sa ne incanti!

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty Re: H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by raducindrea Tue Apr 10, 2012 1:14 pm

Exact asta ma socheaza si pe mine, Eddie! Nici in cele mai urite vise - nu mi-am imaginat ca de-alde Revell ar putea scoate asa ceva pe piata....

Da' mnoah...asta avem - cu asta defilam...

Am mai prestat ceva azi noapte - da' mi-era prea somn sa mai pun pozele; asa ca deseara, daca ajung acasa intreg dupa bowling - mai postez ceva, sa vedeti pe unde ma aflu.
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

H.M.S. Beagle - Revell - 1:96 Empty Re: H.M.S. Beagle - Revell - 1:96

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum