Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

Starting Bismarck (incepator)

5 posters

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Fri Mar 09, 2012 4:10 am

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 2434037902 No comment!

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 1839924927
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by raducindrea Fri Mar 09, 2012 5:16 am

@Eddie - Hat off totusi - pioneza e acceptat de DEX Sorry other than that - subscriu Wink

@Daennix - chiar nu are nici o importanta daca piOnezele (Sic!) sint cu "miner" sau normale; eu, de pilda - am preferat cele normale - pentru simplul motiv ca desi sint mai greu de scos - sint mai subtiri si sansele sa crape filele sint mult mai mici. Totusi - daca te uiti in postul meu - o sa vezi ca mi-au crapat de-a dreptul coastele Very Happy Dar, cum zicea si Eddie - nimic ce sa nu se poata repara in stadiul in care ma aflu acum.

Oricum - decizia iti apartine.

Apoi - chestia cu elasticul - oricit "s-au ris" baietii de mine la inceput - incet-incet au inteles care e rostul lui. Daca ai de unde face rost de un elastic bun - o sa vezi ca te-ajuta ENORM!

Inca o chestiune de gust, parerea mea - e cea a pilitului coastelor. Desi e EVIDENT de preferat sa le pilesti - NU e MUSAI! Eu nu le-am pilit aproape deloc. Doar asa.... ca asa scria in instructiuni Smile)))) Dar daca lipiciul e de calitate si e aplicat in cantitatea optima - se lipeste la fix oricum. Eu garantez ca n-are sa tina mai putin BIS-ul meu decit al unuia care a pilit constiincios coastele - sub nici o forma Smile

Deci - din nou alegerea iti apartine.

File - am si eu o gramada ramase, ca eu am luat in avans, ca n-am avut chef si rabdare sa astept dupa numerele impartite de Hachette - asa ca si eu te pot ajuta, daca e nevoie.

Relativ la cirlige - sincer iti recomand sa-ti iei niste cleme. Daca te uiti prin posturile mele - o sa vezi unele colorate strident; le gasesti in seturi de diverse dimensiuni - cam prin toate magazinele mari gen Metro - si-s FOARTE ieftine. Si-s multe intr-o cutie, asa ca si daca se mai strica dintre ele - nu o sa le simti lipsa. Dar or sa-ti fie de tare ajutor si pe viitor.

No cam asta ar fi, deocamdata.

Off-topic - Clau & Eddie - va rog sa remarcati ce activ sint Very Happy Nu de alta - da' iar is in NO si ma plictisesc "grotesque" lol!
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Fri Mar 09, 2012 5:34 am

Inca putin si te baga aia la intretinere! Starting Bismarck (incepator) - Page 2 3573983318

Da, cu piOnezele a fost un exces de zel. Imi cer scuze Starting Bismarck (incepator) - Page 2 390093941

Si cu clemele ai mare dreptate. Cu pilitul... nu spun ca nu se lipesc, si inca zdravan, cu rabdare si lipici. La ureche iti soptesc ca nici eu nu le-am slefuit pe toate "ca la carte"... Doar ca, consider ceva mai facila operatiunea atunci cand suprafata de contact e mai mare.

Off topic - Radule... am patit-o si eu. Duminica dimineata mi-a picat hdd-ul Starting Bismarck (incepator) - Page 2 1371890812
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by raducindrea Fri Mar 09, 2012 5:00 pm

Evident ca pilitul, asa cum si ziceam - de altfel - e optiunea de preferat! Dar eu mai zic ca tine si de indeminarea ciumpalacului-construitor Sorry

Nasoala aia cu hdd-ul Sad Eu drept iti zic ca ma si tem sa mai salvez informatii "de importanta vitala". Nu de alta - da' conspirationist cum sint - tare ma tem ca cineva ma urmareste si cind considera ca "stiu prea multe" - imi da "delete" la harduri Smile Surprised Sorry
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Sat Mar 10, 2012 12:18 am

Deci... hdd-uri mici si multe, sa ne piarda urma Starting Bismarck (incepator) - Page 2 1139249059 hi hi hi
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sat Mar 10, 2012 3:26 am

si revin cu progresul de astaseara... mentionez ca pozele sunt facute in timp si ca oarecum flash-ul de la telefon face lipiciul sa para mai mult si mai proaspat decat este , deci nava arata ceva mai.."crud".
dar sa incepem:
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00038
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00039
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00040
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00041
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00042
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00043
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00044
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00045
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00046
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00047
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00048
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00049
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc00050
Am abordat si problema cu bucata aia lipsa de acolo , sa vedem cum o sa arate la sfarsit chila.
Intrucat am lipit acum cateva zile vergelele alea in plus , pe chila , m-am hotarat sa realizez placajul chilei in modul meu... sper sa nu dauneze de vreme ce e primul strat de bordaj Smile
M-am cam intins astazi pt ca am trecut la noul lipici de care deocamdata sunt foarte multumit , cel de dinainte imi cam facea zilele grele:)) si imi murdarea modelul Sad, cu asta vad ca merge mult mai bine.
Asa , in legatura cu pupa , nu prea sunt multumit de modul cum arata acum , insa sper ca mai tarziu sa ii pot da o forma mai "omeneasca".
Acestea fiind spuse...la cat material am adus sunt gata sa imi iau bobarnacii Very Happy , accept si liste Wink)
O seara buna tuturor.

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by claurss Sat Mar 10, 2012 5:14 am

Nu-i treaba neaparat de bobarnace...da' hai sa-ti zic o chestie pe care am invatat-o "the hard way" pe peleu' meu Very Happy

Cand postezi poze pe un forum, nu le faci decat atunci cand consideri tu ca "this is tha shit", adica in momentul in care treaba e definitiva si nu ai de gand sa mai faci nimic.

Pen'ca, altfel, se gasesc tot felul de destepti asa ca mine Sorry , care zic ba ca n-ai taiat fila aia la dimensiune, ba ca aracetul e in exces ici colo, and so on and so far...

PS: Revin.... foloseste o bucata de elastic...ai sa vezi ... face minuni Smile
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Mar 11, 2012 4:19 am

progresul pentru astazi...

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01010
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01011
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01012
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01013
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01014
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01015
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01016
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01017
Am reusit sa acopar "burtica" pot spune ca sunt multumit de ce a iesit pana acum.
Am si sectiunea de la pupa sa zicem oarecum finisata... si am atasat pentru pozare si axul port-elice...mi se pare putin cam descentrat , din ce am vazut si citit in revista nu m-am elucidat exact ce se petrece acolo..mi-ar prinde bine ceva informatii va rog:D
Pe de alta parte , deabia acum incepe greul , vad ca si la pupa am niste vergele torsionate de aplicat...nam gasit inca pioneze..cu , cuisoarele foarte subtiri stau foarte prost in sensul ca imi lipsesc cu desavarsire..:-? elasticul nu poate aplica o forta atat de mare incat sa tina vergeaua la locul ei , in conditiile in care aceasta e foarte tensionata.. ce sa fac:-?
so.. cu capul plecat , cer un umil ajutor daca nu e prea mult...
o seara buna s-aveti

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Sun Mar 11, 2012 7:26 am

Arata bine, Denis. Din prima poza observ ca piesa de rasina ar trebui mutata o idee mai spre tribord (spre stanga imaginii). Apare vreun alt dezechilibru?

Elasticul trebuie strans bine si legat ca si cum ai folosi o bucata de sfoara. Nu are cum sa nu tina, mai ales ca nu sunt curburi atat de mari incat sa genereze tensiuni exagerate asupra vergelelor... Parerea mea.

Si eu caut cuisoare, dar fara noroc deocamdata. Am cautat in toate magazinele de bricolaj. Am noroc cu cele furnizate de cei de la DeAgostini pentru corabia lor. Si cu aplicatorul! Pioneze insa, bolduri, sau alte tipuri de ace de birou nu cred insa sa fie vreo problema in a le achizitiona.
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Mar 11, 2012 5:43 pm

nu , nu apare alt dezechilibru insa , in a doua poza am mutat-o mai la tribord si nu se mai aliniaza cu terminatia coastei . la asta ma refeream..
voi studia azi problema mai in detaliu in timp sa incerc sa acopar bucatelele alea lipsa de sub partea de rasina , si sa termin bordajul pupa , sper

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Mar 11, 2012 6:00 pm

daca lucram de la inceput cu lipiciul asta nu mai faceam atata "mizerie" pe el...
acum cam regret..dar sper sa iasa totul bine la shlefuit si sa scap. Deabia acum m-am prins de ce ma sfatuiai sa merg mai curat.. dar.. prea tarziu.
Macar acum in al 12-lea ceas am lipiciul care trebuie si ma inteleg de minune cu el , ba chiar imi permite sa lucrez mai mult decat cu celalalt.
Ce vroiam sa mai intreb e daca trebuie sa las gaurile in vergele in dreptul "canalelor" alea scobite in coasta din spate... pt ca nu fac modelul RC. cred ca e etapa unde ar trebui sa ma gandesc daca fac gaurile sau nu...Very Happy

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Mon Mar 12, 2012 2:42 am

si pt azi avem..
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01018
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01019
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01020
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01021
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01022

am evidentiat problema cu piesa de rasina de care ziceam..:-?
presupun ca la aplicare voi folosi o solutie de mijloc... intre cele doua poze.
o sa continui maine cu partea opusa a bordajului pupa , de care , sincer sunt uimit ca am reusit sa il realizez asa Very Happy am indoid vergelele la mana defapt ca sa le pot potrivii acolo. Sper sa fiu lafel de multumit si in partea prova.
si ca tot veni vba de prova , la aplicarea primei vergele supreioare , incep de la marginea marcata , spre pupa , si urc cu ea pana la nivelul cel mai superior al extremitatii prova , nu ? iar terminatia din zona chilei o termin cu o vergea plata sau cu 2vergele in "v" ?
am pus intrebarile acum , insa voi continua sa vad si restul cum au facut:) , Respect , seara buna tuturor.

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Mon Mar 12, 2012 9:34 am

Eu unul as face in felul urmator... As incerca sa determin linia mediana a navei. Pentru asta, as infige un cuisor/bold in prima coasta de la prova fix in mijlocul partii rotunjite de jos (lucru usor de determinat deoarece acolo de fapt nu e coasta ci acea bucata de placaj pe post de chila) de care as lega o bucata de sfoara. O intind usurel spre ultima coasta de la pupa si vad care este de fapt locatia corecta a piesei de rasina. Imi dau seama astfel si de corectiile pe care trebuie sa le aduc bordajului acum, cat mai pot. Nu stiu daca e solutia cea mai buna, dar asa cum am spus, e solutia la care m-am gandit acum.

Pentru aplicarea primei vergele de la prova as face (de fapt asa am si facut) exact cum este ilustrat in imaginile de la punctele 3, 4 si 5 din numarul 13 al revistei. In zona chilei incheiem cu o vergea centrala asa cum ne indica textul si imaginea de la pasul 2, numarul 16 al revistei...

Just like that Starting Bismarck (incepator) - Page 2 390093941
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Thu Mar 15, 2012 6:16 am

ok m-am apucat si eu de pova:D intr-un final , am lipit decat cate 2 vergele , pt ca asa cum am zis , incerc sa ma reintorc la instructiunile din revista(pana acum aveam piesele intro parte si revistele in alta) Wink)
Ok , ca si fixare , am incercat pionezele alea cu manere colorate , nici un ezultat , lemnul pare prea dur , poate pt ca asa e natura si constructi coastelor de la prova. Asa cum am zis am lipit decat 2 vergele pe fiecare bord si sper sa pot continua maine . Ca si modalitate de sustinere am ales elasticele Very Happy so far so good pana acum , sa vedem la final:D
O sa pun atunci pozele sper sa va surpind;))

un lucru pe care l-am observat in revista in numerele viitoare este "captusirea" bordurilor la interior.. banuiesc ca se face pt modelele care vor fi lansate la apa? Daca eu il vreau pe al meu sa fie static , mai e nevoie sa fac operatiunea asta? (m-ar cam scuti de o munca in plus :-s)

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Thu Mar 15, 2012 6:40 am

Pe langa factorul distructiv "apa", mai exista unul. Si anume "timpul". Teoretic, operatiunea ii confera modelului o mai mare rezistenta in timp, avand in vedere ca tensiunile aplicate vergelelor in momentul bordarii nu dispar odata cu uscarea adezivului folosit la fixarea lor. Cu alte cuvinte se evita astfel aparitia eventualelor crapaturi aparute in straturile ulterioare de chit/vopsea/lac.

Practic, habar nu am Starting Bismarck (incepator) - Page 2 390093941 Si pentru mine sunt primele astfel de machete.

Spor Starting Bismarck (incepator) - Page 2 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by claurss Thu Mar 15, 2012 6:51 am

Denis, daca stai sa analizezi putin, modelul celor de la Hachette este static. Daca nu era, ar fi oferit si partea RC.

Ceea ce vreau sa zic e ca, daca ei spun ca trebuie captusit bordajul, atunci trebuie. Ca sa scutesti timp si nervi... poti folosi hartie inginerica..... vezi in postul lui Eddie. Rau nu are ce sa faca. Consolideaza placarea.
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Mon Mar 19, 2012 2:18 am

am revenit:D
am si progresele aici.
Uimitor ce pot face 4 maini dibace si cateva petice de "hartie denivelata" Starting Bismarck (incepator) - Page 2 253468018
Cam asa arata barcuta acum
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01023
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01024
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01025
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01026
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01028
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01029

incredibil Starting Bismarck (incepator) - Page 2 650269930)
eu cel putin nu ma asteptam sa iasa atat de interesant:)
in continuare vad ca trebuie sa ma apuc de captusit..:-?

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Mon Mar 19, 2012 2:43 am

Felicitari pentru finalizarea primului strat de bordaj! Arata bine, promitator pentru ceea ce va urma.

Astazi, impreuna cu niste prieteni, am terminat primul strat de bordaj al Bis-ului lor. Daca-mi aduc bine aminte, nr. 16 al revistei. La final, suntem sfatuiti sa slefuim bine cu hartie abraziva primul strat de bordaj, apoi continua prin a trata puntile.

Spor!
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by raducindrea Mon Mar 19, 2012 8:38 pm

Frumos, domnu', frumos; incepe sa arate a ce trebuie Smile
Spor in continuare! Hat off
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Tue Mar 20, 2012 5:54 pm

ehm..am si eu o problema:-s
mi-am pus la lipit puntea pupa , si am fixat-o , insa pisica mea s-a gandit ca ar avea nevoie de ceva ajustari , asa ca a mai miscat putin din placaje...
inspre prova (in partea mai mare)aliniamentul este ok , insa spre pupa (in partea mai mica , e cam stramb...
cu vechiul lipici , cand mai lipeam gresit , dezlipeam la cald.... am incercat aceeasi figura cu asta , si nu merge...
Ceva sugestii va rog?:-s

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Tue Mar 20, 2012 6:18 pm

cam despre asta e vorba

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01030
Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Dsc01031
sa o las asa si sa incerc sa shlefuiesc la nivel , pe parti?
banuiesc ca daca incerc sa dezlipesc cu apa se va umfla lemnul..:-s

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Tue Mar 20, 2012 6:46 pm

pot sa intreb si de ce sunt modelele voastre invelite in ziar?:-s
zicea cineva sa folosesc hartie igienica , ca si izolatie in loc de tifon , e inca valabil tips-ul ?
acum chiar ca sunt dezorientat...deci pun hartie igienica pe interior , si il si invelesc in ziar sau...
confused

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Tue Mar 20, 2012 8:22 pm

Daca nu arde, iti raspund cand ajung acasa... Deshtele groase, telefonul mic... Sad
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Tue Mar 20, 2012 11:15 pm

pai... nu arde.. astept aici

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Tue Mar 20, 2012 11:39 pm

Uite ca am ajuns si eu.

Am vazut imaginile si... Starting Bismarck (incepator) - Page 2 1371890812 Pisica ta a considerat ca e mai bine sa faca o conversie din Bismarck intr-un portavion modern. La acest tip de nave am vazut ca mai iese cate o "bucata" te punte mult peste bord, pe post de pista... Eu unul as incerca cu tot dinadinsul sa dezlipesc cele doua bucati de punte si sa le repozitionez corect. In ultima instanta, poti achizitiona o bucata de placaj de 3 mm si sa-ti debitezi piesele in regie proprie, mai ales ca nu au un profil complicat. Parerea mea este ca deviatia este prea mare pentru a fi corectata doar cu zeama de pila...

Pe interior poti captusi bordurile cu hartie igenica din cea foarte ieftina, creponata, cum se gasea pe vremuri. Eu am gasit in piata cea mai apropiata. Cu siguranta vei gasi si tu cu usurinta. De asemenea mai poti folosi tifonul recomandat de editura, sau cum am vazut la alti colegi modelisti, plasa din fibra de sticla, din cea folosita in constructii. Solutii tehnice sunt, dar cum rezultatul este acelasi, m-am orientat spre cea mai economica.

Ziarul... Acest artificiu tehnic este folosit in vederea unei mai bune/sigure izolari in vederea constructiei un model RC. Pentru un model static, personal consider ca dupa slefuirea temeinica a primului strat de bordaj (care trebuie sa fie neted ca un fund de bebelus sau "bebelusa", dupa caz) doua straturi de aracet diluat aplicate cu pensula (lasand timp de uscare suficient intre cele doua straturi) este mai mult decat suficient.

Spor!

P.S. Ti-am spus ca-i mai bun lipiciul meu Starting Bismarck (incepator) - Page 2 1139249059 lol!
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 2 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum