Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
The Battleship Bismark - Page 2 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

The Battleship Bismark

+7
eddie
Korbu
heltauer
Tomcat
claurss
fragata
raducindrea
11 posters

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sun Jun 05, 2011 2:09 am

Korbu - mercic ca ai venit pe la noi Smile
La mine Bis-ul as putea zice ca e al doilea, daca socotim primul SIB-ul Laughing

Cit despre forum.... normal ca daca era pe domeniu propriu era alta treaba....insa cum habar nu aveam cu ce se maninca forumeala - am preferat varianta asta; si, evident, cind o sa consider ca merita "investitia" - o sa facem si schimbarile de rigoare Wink That's a promise Smile

Revenind la Bis - si mie-mi place de mor cum arata! Sorry Tot il mingii si-l privesc Wink Si chiar ma gindeam cit de bine a putea sa arate dupa a doua filare Wink Very Happy
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Tomcat Sun Jun 05, 2011 3:08 am

raducindrea wrote:Vad ca nimeni nu zice nimic; de fapt - vad ca nimeni nu mai zice nimic pe forum de citeva zile The Battleship Bismark - Page 2 1371890812
Ce sa inteleg?! Ca, pe de-o parte - Bismarck-ul nu prezinta interes? Si ca pe de alta - s-a dus dracu' entuziasmul de inceput - si nici forumul nu mai prezinta acelasi interes? The Battleship Bismark - Page 2 3112022095
Mi-ar placea un pic de feed-back; nu de alta - da' ca sa stiu cum mergem mai departe.... The Battleship Bismark - Page 2 1371890812............
Salutare mai vecine. Pai...... in prima instanta sa o luam cu inceputul. Eu unul cred ca nimeni nu zice nimic din cauze obiective si poate subiective, dar ...asta nu inseamna ca cel putin eu unul nu sunt interesat de ce mai misca unul si altul, cel putin la fiesce postare i-mi fac ochii mai ceva ca la girofarul masinilor de politie, pompieri si alte dracovenii, adica ..... cam asa The Battleship Bismark - Page 2 4078093718 The Battleship Bismark - Page 2 4078093718 The Battleship Bismark - Page 2 4078093718 The Battleship Bismark - Page 2 4078093718
Daca domnia ta intelege ca Bisul nu creaza interes, te inseli amarnic de tot si asta ma cam face sa roses de furie Embarassed Evil or Very Mad Evil or Very Mad , pe de alta parte...... entuziasmul nu moare, asta ti-o garantez eu. De fiecare data cand incep sa mosmondesc pe la o macheta, chiar daca este in proportie de 98% finalizata...... interesul si entuziasmul cu care ma apuc de ea este la fel ca in prima zi, asa ca....... in docma modelistica entuziasmul si interenul nu dispar asa usor, nici macar atunci cand toata stradania se soldeaza cu un esec lamentabil. ........ cat despre feed-back........ eu unul chiar nu am ce comenta pana acum..... sunt un bebe-strumpf, prea micut si prea...... pentru a aduce argumente concrete , sinfurul lucru care il pot spune pana acum ..... este ca munca depusa de tine este de admirat, scheletrunul arata magnific, si...... astept sa te scolesc cu privire la varianta RC a colosului, ca doar....... O FACI RC .... NU ??!!??!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Tomcat Sun Jun 05, 2011 3:12 am

claurss wrote:Iti pui prea multe intrebari retorice.... lol!

Io abia azi am reusit sa termin scheletul. Sper sa apuc sa pun poze.
Ca.......... Radu pune prea multe intrebari "Erotice" sau retorice..... asta asa este, dar tu........ sa treci pe la mine si sa nu-mi zici ca ai terminat de montat relicva scheletronica a lui Bisu.......... Ei...... asta nu ti-o iert nici in ruptul capului !!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Last edited by Tomcat on Sun Jun 05, 2011 3:14 am; edited 1 time in total

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by claurss Sun Jun 05, 2011 3:14 am

Tomcat wrote:O FACI RC .... NU ??!!??!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Ii dau io motoru de la masina de tuns iarba The Battleship Bismark - Page 2 364988687 Sau poate-l pun pe Bisu meu, mai stii ? The Battleship Bismark - Page 2 390093941
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by claurss Sun Jun 05, 2011 3:15 am

Tomcat wrote:
claurss wrote:Iti pui prea multe intrebari retorice.... lol!

Io abia azi am reusit sa termin scheletul. Sper sa apuc sa pun poze.
Ca Radu pune prea multe intrebari "Erotice" sau retorice..... asta asa este, dar tu........ sa treci pe la mine si sa nu-mi zici ca ai terminat de montat relicva scheletronica a lui Bisu.......... Ei...... asta nu ti-o iert nici in ruptul capului !!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Pai ieri nu terminasem .... The Battleship Bismark - Page 2 390093941
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sun Jun 05, 2011 3:16 am

Tavi - erau mai mult retorice decit erotice (desi si de-alea am multe Smile)) ) si si mai mult erau evazive Wink

Sincer - nu m-am gindit sa o fac RC - ca n-as avea unde s-o balacesc....
Da' poate ma convingi Very Happy Sorry
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Tomcat Sun Jun 05, 2011 3:17 am

claurss wrote:

Pai ieri nu terminasem .... The Battleship Bismark - Page 2 390093941
Asta nu-i o scuza plauzibila...... puteai sa ma faci atent macar cu o pereche de palme. The Battleship Bismark - Page 2 2434037902 The Battleship Bismark - Page 2 2434037902

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Tomcat Sun Jun 05, 2011 3:34 am

raducindrea wrote:........

Sincer - nu m-am gindit sa o fac RC - ca n-as avea unde s-o balacesc....
Da' poate ma convingi The Battleship Bismark - Page 2 364988687 The Battleship Bismark - Page 2 390093941
EEEE...... si daca tot am termitat cu erotismul ci retoricismul acut sau cronic........ sa trecem la faza ...... BALACEALA.
Phuai...... cum poti sa zici mataluta ca nu ai unde sa o balacesti ????? eu unul nu te cred, si in alta ordine de idei...... cred ca ai sa regreti la finele proiectului daca nu o faci R.C. !!!!!! Un model RC poate ori si cand sa fie si un model static, de vitrina, pe cand unul static.......... foarte greu se mai converteste in RC daca nu chiar imposibil de realizat aceste modificari, asa ca......... eu unul zic sa meditezi si sa te gandesti temeinic la varianta RC. La o asemenea dimensiune generoasa, la o asemenea amploare constructiva, la o asemenea celebritate......... nici nu asi clintii, iar daca teama de a te cufunda in necunoasterea RC-ului este un impedident........ ei bine mai Raducu....... toate au un inceput , iar totul este chiar mai usor decat banuiesti tu.
Ca o alta problema........ daca tot investitia in acest proiect se ridica la generoasa suma de aproximativ 2200 lei , atuci ce mai conteaza un plus de 500-650 lei pentru un RC de clasa mondiala. Acum...... sincer vorbind ! iar ........la fel ca si in cazul kitului ...... si electronica o poti achizitiona tot in timp , luna asta un motor (39lei) luna viitoare celalalt motor, dupa aia un ax cu elice, un regulator , un accu........ si ai terminat cu toata tarasenia mai repede decat speri.
........ consuma si tu cu o B_E_E_R pe zi mai putin, si............ ai RC-ul The Battleship Bismark - Page 2 2434037902 The Battleship Bismark - Page 2 2434037902
Ce rau sunt ..... NU????? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sun Jun 05, 2011 4:24 am

De-acord cu tine aproape 100%. problema e insa ca spre deosebire de altii (tu fiind inclus in altii aici) eu pe linga cele 22 milioane jumate cit ma costa doar barca, la care tu mai zici sa adaug inca 6 jumate RC-ul - io mai tre' sa adaug accesorii si scule.... de la pistoale de lipit la aerografe si de la suruburi la vopsele.... Fa acuma un calcul si vezi pe unde ne situam.... Sad
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Tomcat Sun Jun 05, 2011 4:31 am

raducindrea wrote:De-acord cu tine aproape 100%. problema e insa ca spre deosebire de altii (tu fiind inclus in altii aici) eu pe linga cele 22 milioane jumate cit ma costa doar barca, la care tu mai zici sa adaug inca 6 jumate RC-ul - io mai tre' sa adaug accesorii si scule.... de la pistoale de lipit la aerografe si de la suruburi la vopsele.... Fa acuma un calcul si vezi pe unde ne situam.... The Battleship Bismark - Page 2 1371890812
Phoai !!!!! da ma inervezi cu nervi mai omule. Tre sa discut eu altfel cu capul lui mata

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sun Jun 12, 2011 8:43 pm

Am ajuns si cu domnu' bisu' la zi. Asa ca vin cu pozicile:

The Battleship Bismark - Page 2 Bis001
By raducindrea at 2011-06-12
The Battleship Bismark - Page 2 Bis002
By raducindrea at 2011-06-12
The Battleship Bismark - Page 2 Bis003
By raducindrea at 2011-06-12
The Battleship Bismark - Page 2 Bis004q
By raducindrea at 2011-06-12
The Battleship Bismark - Page 2 Bis006
By raducindrea at 2011-06-12
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sat Jun 18, 2011 3:24 am

@tavi - mi-or venit arborii ceia; cind facem un "training session" sa imi zici ce si cum sa fac cu ei? Sorry
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Korbu Sat Jun 18, 2011 4:00 am

@radu - ti-ai luat si arbori si carme da? spune si mie cat te-a costat transportul . Vreau sa dau si eu comanda luni.. sper :p

BTW, arata bine constructia ta pana acum, eu inca mai lipesc Very Happy
Korbu
Korbu
Soldado
Soldado

Posts : 9
Join date : 2011-06-05
Age : 39
Location : Bucuresti

http://needitat.ro

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sat Jun 18, 2011 4:26 am

@korbu - transportul e cel firesc de posta - adica fix 7 lei Smile

Multumesc de aprecieri; abia astept sa se faca miine - sa pot continua bounce
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Korbu Sat Jun 18, 2011 4:36 am

@radu - am inteles, am crezut ca vin prin curier, nu posta :p

Bafta pentru maine, eu probabil mai pe seara.. sunt cam ocupat momentan..
Korbu
Korbu
Soldado
Soldado

Posts : 9
Join date : 2011-06-05
Age : 39
Location : Bucuresti

http://needitat.ro

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Sat Jun 18, 2011 4:49 am

Daca nu ma insel - au si servicii de curierat. Da' la mine situatia financiara cerea cel mai cel mai cel mai mic pret Sorry

raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Korbu Sat Jun 18, 2011 4:51 am

Pai si la mine la fel..
Korbu
Korbu
Soldado
Soldado

Posts : 9
Join date : 2011-06-05
Age : 39
Location : Bucuresti

http://needitat.ro

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Mon Jun 27, 2011 1:22 am

Dupa o pauza destul de lunga (datorata in principal conflictelor de pe alte forumuri, pe care le-am parasit si care m-au lasat cu un gust mai mult decit amar....) revin cu citeva poze, de data asta cu Bismarck-ul Smile

Am luat-o putin mai inainte decit presupunea revista - pentru ca saptamina trecuta din exces de zel si prea multa nerabdare - am luat doua numere din revista, sa pot fila in avans. Inca nu am termniat filele, dar barca arata din ce in ce mai a barca bounce

Deci:

The Battleship Bismark - Page 2 Bismarck005
By raducindrea at 2011-06-26
The Battleship Bismark - Page 2 Bismarck006
By raducindrea at 2011-06-26
The Battleship Bismark - Page 2 Bismarck007
By raducindrea at 2011-06-26
The Battleship Bismark - Page 2 Bismarck008
By raducindrea at 2011-06-26 - aici se vede ca am largit gaurile pentru RC
The Battleship Bismark - Page 2 Bismarck009
By raducindrea at 2011-06-26

Interesant de notat un fapt: in ceea ce priveste filarea fundului - am gasit pe net (forumuri) tot felul de variante. De unde am dedus ca nu exista un "pattern" original de respectat - asa ca personal - am ales un fel de combinatie intre ce am vazut pe ici pe colo, care mie mi s-a parut cea mai fireasca. Eu zic ca a iesit bine...

Si inca o nota, pentru cei ca mine care nu prea le au cu astea: atentie in momentul in care filati fundul - la alinierea filei centrale pe care o puneti prima data! tre' sa fie PERFECT aliniata - altfel o sa va dati singuri peste degete mai tirziu (ca mine!).

Cam atit, deocamdata.

Hasta la Victoria Siempre!
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by fragata Mon Jun 27, 2011 1:34 am

Si eu credeam ca sunt singurul scandalagiu de pe forumuri, deh stii tu...regulamentele The Battleship Bismark - Page 2 364988687 The Battleship Bismark - Page 2 364988687 The Battleship Bismark - Page 2 364988687 .
Bienvenido al club The Battleship Bismark - Page 2 364988687 .

P.S. Nu mi-ai raspuns la ultimul P.M..
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Mon Jun 27, 2011 11:41 am

Multumesc de urare Very Happy
O sa iti raspund si la PM indata Wink
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by fragata Mon Jun 27, 2011 2:24 pm

Cum la sfarsit de saptamana avem Bismark, care fie vorba intre noi se intrevede o lucrare de amploare, m-am gandit sa-ti pun un link, poate te inspira sau te ajuta.
Eu am descoperit acest forum de vreo cativa ani, cred ca si tu il vizitezi, daca nu, aici gasesti multe lucruri interesante cu modele de nave din epoca moderna, statice si RC (inclusiv un Bismark in lucru).

http://www.modelboatmayhem.co.uk/
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by raducindrea Mon Jun 27, 2011 3:07 pm

Saru'mina Hat off
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Korbu Wed Jun 29, 2011 4:10 am

@Radu - Frumos, imi place cum arata. Eu am cam ramas in urma.. munca asta..
Apropo, acum ca mi-au ajuns si mie arborii si carmele ar trebui sa ma orientez spre elicii.. so Domnu' Tom daca esti pe aici si binevoitor, ai putea sa imi recomanzi ceva care sa fie cat mai ok ca pret si ca material (as prefera sa fie din metal, nu plastic).
Asta ca sa stiu si eu la ce costuri ma astept pentru 3 elicii :p
Constructie usoara si placuta tuturor.
Korbu
Korbu
Soldado
Soldado

Posts : 9
Join date : 2011-06-05
Age : 39
Location : Bucuresti

http://needitat.ro

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Tomcat Wed Jun 29, 2011 6:21 pm

Korbu wrote:@Radu - Frumos, imi place cum arata. Eu am cam ramas in urma.. munca asta..
Apropo, acum ca mi-au ajuns si mie arborii si carmele ar trebui sa ma orientez spre elicii.. so Domnu' Tom daca esti pe aici si binevoitor, ai putea sa imi recomanzi ceva care sa fie cat mai ok ca pret si ca material (as prefera sa fie din metal, nu plastic).
Asta ca sa stiu si eu la ce costuri ma astept pentru 3 elicii :p
Constructie usoara si placuta tuturor.
Nenea Radu, acelasi lucru pot sa-l spun si eu..... arata intr-un mare fel...... foarte fain.
Cand *om* avea ceva timp ( in general eu) ar fi bine sa sa facem o sueta ( conferinta) pe mess , pentru cei interesati de dom* bisu-lu-marcku unde sa discutam si sa explic celor interesati cum sta treaba cu tuburile pupa ( acilea tre facute mici modificari nu multe si mari, dar foarte utile in viitor si sigure pentru exploatare si intretinere)
@ KORBU treaba cu elicile pentru Bisu nu este complicata. Daca doresti sa-l faci "scale" din toate punctele de vedere atunci treaba cu elicile se cam conplica nitel. Tinand cont de scara de constructie a modelului ( 1:200) dimensiunile elicilor ar trebuii sa fie de 27 mm in diametru, acilea.... apare o oaresce problema _ adica : elici de 27 mm nu produce cam nimeni , in marea majoritate doar la comanda fiind si foarte scumpe totodata, iar cele de 25 mm se preteaza pentru ax de 2 mm diametru cu filetul si pasul mult diferit. In alta ordine de idei...... daca echipezi monstrul cu asememea elici....... ai sa "ucizi" acuu si motoarele , atat la propriu cat si la figurat, aceasi probleme se v-a intampla si la folosirea elicilor de 30 mm ( diametru), au aceleasi neazunsuri ca si cele de 25 .
Deci ! singura solutie plauzibila, corecta si de viitor este echiparea monstrului cu elici de 33 eventual de 35 mm. Usureaza in expluatare modelul, protejeaza excelent motoarele si regulatoarele, ai viteza "scale" a modelului cu mansa motor inpinsa la 65 % in cazul in care este echipat ( modelul) cu reductor de 3,7/1 si cu accu Pb-Ac de 12 V si 10 A sau 2 accu de 6 V si 4,5 A ( duminica am facut probe la al meu Bisu echipat cu cele enumerate mai sus si l-am balacit pe apa fara sa exagerez 2 ore si 45 min fara sa schimb accu de propulsie , am la el tot ce trebe, flotabilitate, viteza, asieta super, rezistenta deosebita la tangaj si ruliu, longevitate in exploatare- te plictisesti manevrand matahala pe apa peste 2 ore fara sa se descarce acuu . La toata sueta am folosit 2 motoare Conrad cu reductor de 3,7 la 1 legate la a elici de 35 mm contrarotative, doua regulatoare de 20 A ( dar merge si unul singur de 35 A) , doi accu de 6 V si 4,5 A ( data viitoare am sa folosesc unul singur , sa vedem cum se prezinta atunci ) si ....cam atat, de mentionat ca la masuratorile efectuate , consumul absorbit de un singur motor in sarcina maxima a fost de 3 A , iar accu la finalul celor 2 ore si 45 min aveau tensiunea nominala de 5, 3 Vper bucata ( deci... la un simlu calcul matematic, functionarea intregului sistem RC- motor era inva valabil cel putin inca aproximativ 4 ore non-stop. Asa ca dragi colegi Bismarcosi, pentru motorizare va recomand motoarele achizitionate de la Conrad , achizitionate la pretul de 35 lui bucata, echipate cu un reductor de forta de 3,7 la 1 care actioneaza o elice de 35 mm......... fac minune ( pana la rezultatele astea am probat nenumarate alte oportunitati, asa ca ..... cea mai buna alegere asta este)
@Korbu elici metalice gasesti numai cele produse de raboech cele care sunt spre vanzare pe autoRC ( forumul RHC) sau cele comercializate de Graupner care sunt tot sub marca Raboech.
Acum..... o intrebare stupida : cele de la Sierra sau.... in general cele de plastic de ce nu-ti plac ?? O elice metalica costa in jur de 70-100 lei buc functie de model si dimensiune, iar cu 100 lei i-ti iei toate cele 3 elici necesare pentru Bisu , astea de la sierra si de plastic. Eu de 30 ani de modelit folosesc numai elici de plastic si sunt foarte multumit de prestatia lor, dar......... asta depinde numai de tine.
Calde salutari si la buna vedere domniile dumneavoastra . The Battleship Bismark - Page 2 2434037902 The Battleship Bismark - Page 2 2434037902 The Battleship Bismark - Page 2 2434037902

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Korbu Thu Jun 30, 2011 4:46 am

@Tom - WOW.. Nu ma asteptam la un asemenea raspuns lung, iti multumesc, chiar daca m-am pierdut printre explicatii.
In primul rand vreau sa ii cer scuze lui @Radu si sper sa nu se supere ca am postat aici intrebarile, daca nu e ok, voi adresa intrebarile pe privat Wink.
Sa revenim, vad ca spui despre niste mici modificari pentru tuburile pupa..
Ok, nu vreau sa il fac chiar "scale" doar sa fie functional la sfarsitul constructiei si sa ma pot bucura de el.
Nu este batuta treaba asta in cuie cu cele de metal, doar ca imi placeau mai mult cum arata, arata mai natural.. Pana la urma ca sa mai reduc din costuri si sa mai achizitionez cate una alta in plus, voi merge pe cele din plastic, dar vad ca momentan la sierra cele de 35 nu au pe stoc decat de dreapta.. reducator.. de unde? suporti pentru arborii.. hmm daca ar fi dupa mine te-as pune sa faci o lista cu cele necesare, la care nu ma pricep..
Probabil ca iti voi adresa intrebarile pe privat, sper sa nu fiu stresant, sau poate vom face un schimb de id-uri de YM, asta daca ai si folosesti.. vedem noi..
Korbu
Korbu
Soldado
Soldado

Posts : 9
Join date : 2011-06-05
Age : 39
Location : Bucuresti

http://needitat.ro

Back to top Go down

The Battleship Bismark - Page 2 Empty Re: The Battleship Bismark

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum