Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

Le Coureur - Shipyard no. 24

+3
Tomcat
fragata
one43
7 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by fragata Tue Jul 05, 2011 2:26 am

raducindrea wrote:....
@Fragata - poi la mine nu mai circotesti? Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 364988687 Wink Vezi ca am poze cu SIB-ul....

Prietene, de moment astept sa o ridici mai mult si apoi ... cu tine e cam complicat, tu ai niste idei foarte originale si mai ales foarte clare asupra navelor cu vele asa ca ma abtin Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 364988687 , pe cat posibil, de moment Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 364988687 .
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Tue Jul 05, 2011 2:29 am

:LOL!: - ce vrei sa zici? Very Happy
Si...nu te mai abtine.... Ca e fain si sa ne "sfadim" Sorry
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by fragata Tue Jul 05, 2011 3:07 am

raducindrea wrote:....Si...nu te mai abtine.... Ca e fain si sa ne "sfadim" Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 390093941

Tu crezi?
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Tue Jul 05, 2011 3:12 am

150% Very Happy Da' hai sa nu mai poluam topicul omului Very Happy

Daca vrei - continuam polemica pe unul din topicurile mele Wink
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by one43 Tue Jul 05, 2011 6:23 am

Nu a durat chiar atât încărcarea acumulatorului camerei foto, dar au intervenit alte chestii între timp, așadar postarea a venit cam târziu.
Pentru a evita supra-încărcarea topicului am postat (după cum mi se pare mai potrivit) la secțiunea Unelte și Accesorii, adică AICI Exclamation
Următoarele zile o să fie puțin cam ocupate, însă printre ele o să încerc să încep construcția ca să aveți și voi ce să mai cârcotiți Wink Hat off
Pe curând!
one43
one43
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 13
Join date : 2011-04-12
Age : 38

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by fragata Tue Jul 05, 2011 2:00 pm

raducindrea wrote:150% Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 364988687 Da' hai sa nu mai poluam topicul omului Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 364988687

Daca vrei - continuam polemica pe unul din topicurile mele Wink

Nu , nu vreau Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 364988687 .
Si scuze pentru off topic.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Thu Jul 07, 2011 12:02 am

Domnu' One - unde-s bre pozele? bounce bounce bounce bounce bounce
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by one43 Thu Jul 07, 2011 12:43 am

Acuma tot decupez Smile
one43
one43
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 13
Join date : 2011-04-12
Age : 38

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Thu Jul 07, 2011 12:45 am

Poi fa poze cum decupezi Very Happy
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by one43 Thu Jul 07, 2011 2:38 am

Intenționam să avansez mai serios cu construcția înainte să postez, dar la "încurajarea" cu care sunt întâmpinat n-am de ales decât să postez ce am făcut până acum.
Acestea sunt piesele pe care le-am lipit pe carton, mare parte din ele le-am decupat deja:Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0222
Am corectat decupajul conform eratei, dar nu am folosit erata din cauza diferenței de scală:Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0223
După ce am decupat formatele din imagine le-am asamblat pentru a vedea cum arată până acum "bărcuța"...Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0224Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0228Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0229Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0230
Da... e deformată! Principalul motiv din care e deformată e faptul ca piesa lungă (pe carton de 1,5 - nu știu cum îi spune, să nu râdeți de mine!) a fost decupată cu lama de bisturiu nr. 12 care este ABSOLUT NEPOTRIVITĂ pentru decupat carton. Din cauza formei ciudate tăieturile nu sunt drepte, sunt la un unghi (similar cum se întâmplă când tai cu un cuțit ascuțit pe o singură parte). Am încercat apoi setul acela de cuttere care le-am comandat de pe net, dar sunt degeaba, nu strâng destul de bine lama și aceasta are joc, deci nu pot tăia de nici un fel cu ele. Dacă strâng mai tare cred că distrug filetul (care e de plastic, deși eu am crezut că e metalic atunci când le-am comandat). Așadar în cea mai mare parte am făcut decupajele cu cutter-ul mare care nu e așa de potrivit la contur curbat, dar cel puțin taie drept (nu înclinat pe adâncime). În principiu am trasat conturul pe care să îl decupez adânc cu cutter-ul mare apoi adânceam cu bisturiul.
Sper să reușesc să o îndrept după ce îi montez piesele orizontale (punți inferioare?)!
Voi ce ziceți?
one43
one43
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 13
Join date : 2011-04-12
Age : 38

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by claurss Thu Jul 07, 2011 2:54 am

Curbura chilei (asa-i zice Very Happy ) nu e neaparat de la cutter, e mai mult din cauza aracetului. Se indreapta cand pui traversele.

De aia spuneam de manerul ala de lame de la Wolfcraft la Unelte, ca si eu am aceasi problema cu manerele alea de plastic Very Happy

Succesuri, cum se zice pe la noi. Smile
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by eddie Thu Jul 07, 2011 2:59 am

Piesa lunga se numeste chila. Teoretic, totul se va indrepta in momentul in care vei monta elementele de rezistenta longitudinale, insa, dupa parerea mea, ar trebui sa verifici de acum fiecare imbinare pentru a fi sigur ca nu exista tensiuni care pot dauna in final. Stiu cat m-am chinuit sa repar ce am mai putut repara la francezul meu care dupa imbinare si lipire a capatat un fel torsiune foarte ciudata...
Ai grija la coasta numarul 10, care trebuie decupata in aceeasi zona ca si coasta 3 si va deveni foarte fragila...
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by claurss Thu Jul 07, 2011 3:03 am

eddie wrote:
Ai grija la coasta numarul 10, care trebuie decupata in aceeasi zona ca si coasta 3 si va deveni foarte fragila...

Pe aia am rupt-o si-am lipit-o de trei ori Sorry
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by one43 Thu Jul 07, 2011 3:08 am

Da, curbura chilei vine de la aracet (poate trebuia presată mai bine/mult/drept piesa), din lama bisturiului sunt îmbinările care nu sunt perfect perpendiculare (despre alea vorbeam).
Piesa X am decupat-o deja (la aceeași lățime ca și piesa III, e ok?).Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0231
one43
one43
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 13
Join date : 2011-04-12
Age : 38

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by eddie Thu Jul 07, 2011 3:08 am

Daca nu am intalnit si piedici, care ar mai fi satisfactia? cheers
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by eddie Thu Jul 07, 2011 3:12 am

Teoretic, trebuia masurat spatiul decupat in punte, dar am verificat acum si intr-adevar, se potrivesc in latime.
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Thu Jul 07, 2011 6:04 am

E bine pina acuma Smile
Recomandari: pe capetele subtiri si pe marginile pieselor (vezi ultima ta poza din postul cu poze multe) unde vezi ca se "exfoliaza" cartonul - da cu un pic de aracet si intinde-l un pic cu degetul, numa' cit sa intre un pic un pic in carton. Se intareste si nu se mai rupe ulterior.
Coasta X ai facut-o foarte bine si cu grija Smile Eu am scapat mai usor decit Clau (in sensul ca nu am rupt-o) da' am strins din oarece pina le-am vazut pe toate lipite si intarite cu aracet Very Happy
Vezi ca ultima coasta, XII - tre' sa o lipesti invers, cu desenele spre exterior. Alea sint ghidaj pentru ultima sectiune de osatura pe care o sa o montezi, cea de la oglinda pupa. Nu e neaparat o problema daca o lipesti invers - dar o sa te ajute daca o pui cum trebuie.
Cu curbura chilei nu e o problema... daca lipesti cum trebuie coastele si intaritoarele - o sa fie OK, promit Smile

Hai pe la mine sa iti dau 2-3-5 lame ca lumea de bisturiu - ca numa' iti maninci nervii cu porcariile alea.... Si e pacat Sad
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by claurss Thu Jul 07, 2011 6:07 am

raducindrea wrote:E bine pina acuma Smile
Recomandari: pe capetele subtiri si pe marginile pieselor (vezi ultima ta poza din postul cu poze multe) unde vezi ca se "exfoliaza" cartonul - da cu un pic de aracet si intinde-l un pic cu degetul, numa' cit sa intre un pic un pic in carton. (

Sau o picatura de superglue.
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by one43 Sun Jul 10, 2011 8:04 pm

Ok, e vremea să postez progresul de până acum.
Am început cu lipitul pieselor pe cartonul de grosimea indicată și apoi cu decupatul acestora. Trebuie să menționez că părțile drepte ale pieselor de pe cartonul de 0.5 mm s-au decupat foarte ușor și bine cu foarfeca! Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0232Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0233
Am montat traversele inferioare, nu știu poate am decupat eu spațiile prea strâmt dar au intrat așa de greu și bărcuța a devenit foarte rigidă și fără nici măcar un pic de lipici.Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0234Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0235Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0236
Apoi am decupat și am îmbinat traversa superioară și barca a devenit și mai rigidă Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0238Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0239Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0311Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0310Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0312
Problema apare la capete, unde traversele nu potrivesc perfect, adică nu fac contact cu chila.Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0313Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0314
Iar cu partea următoare am avut cele mai multe probleme! În primul rând piesele sunt oarecum înguste pentru a fi îmbinate fără a le deforma, așa că după prima îmbinare la care am observat că piesele nu potrivesc așa cum îmi imaginam eu că ar trebui să arate, le-am dezbinat, le-am retușat le-am reîmbinat și am reușit să potrivesc totul ok.
Pentru a rigidiza tot asamblajul am folosit MULT lipici, după cum se vede și din poze; care după ce s-a uscat arată chiar foarte bine! Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0315Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0316Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Img_0317
Cam asta e până acum. Am vrut să continui, dar m-am blocat la un detaliu... o să doresc să vopsesc bărcuța, dar deocamdată nu am vopsele. Motivul pentru care pomenesc vopseaua sunt piesele (1) și (2) care vin lipite peste îmbinările dintre chila și coastele (III) și (X) la nivelul traversei superioare. Mai mult de atât, mi nu-mi place faptul că atunci când te uiți în barcă se vede mai mult în interior decât acoperă piesele (1) și (2) precum se observă și canturile pieselor. O să mă folosesc de o imagine din alt topic ca să vă dau exemplu la ce mă refer, sper să fie ok.Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Exempl10
Eu mă gândesc că ar trebui să vopsesc și în interior înainte să lipesc puntea, atât cât este vizibil dacă te uiți în bărcuță, mai mult de atât consider că în loc de piesele (1) și (2) actuale ar trebuie folosite piese care să acopere toată traversa superioară dintre coastele (IIa) și (IV), (IX) și (XI).
Voi ce părere aveți?
one43
one43
Soldado de Primera
Soldado de Primera

Posts : 13
Join date : 2011-04-12
Age : 38

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Sun Jul 10, 2011 8:49 pm

E frumos ce ti-a iesit pina acuma Wink

Cu traversele care nu se lipesc de chila - nu te batrini! Odata ce te-apuci de lipit - or sa se aseze; in cel mai rau caz - mareste "umpic" fantele de pe ele in zona respectiva.

Acuma relativ la lipit - sa nu desfaci piesele si sa te apuci sa le lipesti pe fiecare in parte! N-o sa-ti mai iasa dreapta in veci! Asa lipite cum sint - baga numa' aracet la greu pe imbinari, cit mai atent, pe toate partile posibile. Si o sa fie ca betonul la final Wink

In ceea ce priveste piesele 1 si 2. Nu tre' musai sa te opresti pina iei vopselele. Zona respectiva se poate vopsi in interior si mai tirziu, cum de altfel am facut si eu, daca te uiti la pozele de mai tirziu decit cea pe care ai "citat-o". Si adevarul e ca prea putin din zona aceea se va vedea dupa ce montezi capacele la tambuchi si scaritele.... Eu n-am vopsit decit canturile coastelor 3 si 10 (parca alea is) si canturile puntii in gauri. Restul - tre' sa te uiti atent ca sa vezi ca nu e vopsit....

Pe de alta parte - nu te opreste nimeni sa "plachezi" zona aia interioara cu piese noi, in locul celor cu nr 1 si 2.... Wink Poti, de exemplu, sa printezi de mai multe ori piesle alea si din ele (fara a le mai lipi si pe carton) sa umpli zonele cu pricina....

Ce-s io suparat ii ca vad ca nu m-ai ascultat cind ti-am zis sa intaresti virfurile fragile ale coastelor Sad
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by fragata Sun Jul 10, 2011 10:12 pm

Ma bucur ca te-ai hotarat sa vopsesti. Eu de asemenea sunt adeptul vopsirii, vopsit care de asemenea te ajuta sa scoti un model cat mai aproape de realitate in functie de cum stii sa te joci cu culorile.
Deci in interior poti vopsi mai mult decat canturile pieselor daca crezi ca ramane ceva la vedere.
In privinta intaririi varfurilor de la coaste, cum considera fiecare, insa lucrat cu rabdare si atentie, nu vad sa fie nevoie, personal nu am facut-o la nici un model.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by raducindrea Sun Jul 10, 2011 10:55 pm

fragata wrote: In privinta intaririi varfurilor de la coaste, cum considera fiecare, insa lucrat cu rabdare si atentie, nu vad sa fie nevoie

Nici nu ziceam ca e musai. Doar ca mie mi se pare mai usor de lucrat daca sint intarite, mai ales in conditiile in care esti la inceput, cum a fost cazul meu si cum e al lui One. Dar evident ca decizia apartine fiecaruia Wink

Hat off
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - Shipyard no. 24 - Page 2 Empty Re: Le Coureur - Shipyard no. 24

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum