Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
Willys Jeep I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
Willys Jeep I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
Willys Jeep I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
Willys Jeep I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
Willys Jeep I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
Willys Jeep I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
Willys Jeep I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
Willys Jeep I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
Willys Jeep I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

Willys Jeep

3 posters

Go down

Willys Jeep Empty Willys Jeep

Post by raducindrea Mon Aug 22, 2011 8:35 pm

Am si eu o curiozitate, la care probabil Grizzlea o sa-mi poata raspunde... Smile

Unde gasesc un kit pentru un jeep Willys? Am in cap un plan maret, pe care il tot coc de ceva vreme, si pe care poate o sa-l si impartasesc pe aici cit de curind Wink Dar deocamdata - ma intereseaza daca si unde gasesc un asemenea kit si cam la ce scari. Mentionez ca ma-ntere' perioada razboiului din Corea...

Multumesc anticipat Hat off
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by Grizzlea Tue Aug 23, 2011 5:39 am

raducindrea wrote:
Unde gasesc un kit pentru un jeep Willys? Am in cap un plan maret, pe care il tot coc de ceva vreme, si pe care poate o sa-l si impartasesc pe aici cit de curind ;) Dar deocamdata - ma intereseaza daca si unde gasesc un asemenea kit si cam la ce scari. Mentionez ca ma-ntere' perioada razboiului din Corea...


Hmm... Coreea + Jeep = ...
Ursul parca ar adulmeca un ''Mobile Army Surgical Hospital'' .
Majoritatea Jeep-urilor folosite in Coreea, au fost modelul MB, din WWII.
Fiind un vehicul atat de iconic, exita kituri stirenoase pentru el, in aproape toate scarile intre 1:72 si 1:6.
Depinde ce pohtesti matale sa faci cu el si cum te gandesti sa-l integrezi intr-o viitoare colectie.


Ma gandesc doar ca la majoritatea dintre voi, fiorul modelismului a fost aprins/reaprins de cele doua nave in foileton. Iar prima dintre ele, a fost SIB-ul.
Care, daca nu ma insel, are scara undeva in jur de 1:50 ( cred ... ).
De aceea, consider ca cea mai potrivita scara pentru tine, in ideea ca vei mai avea tentative de a construi modele din stiren... eventual si cu alte tematici, ar fi in opinia mea 1:48 !
Placerea de a-ti compara galionul alaturi de viitoarele modele, toate intr-o scara relativ constanta, va fi una fantastica, crede-ma !


Prin urmare, deocamdata o sa-ti vorbesc despre Jeep-urile in 1/48.
Daca vei opta pentru alta scara, vom reanaliza situatia.
In 1/48, exista doar TREI kituri de Jeep, din care doar doua, aparute in ultimii ani, sunt in productie curenta.
Toate trei apartin unor firme japoneze, anume BANDAI, HASEGAWA si TAMIYA.


Primul si cel mai vechi, este kitul firmei Bandai, editat in anii '70 in legendara lor serie de blindate in 1/48.
Serie extrem de bogata si avansata tehnologic pentru acei ani, kiturile din ''Pin Point Series'' fiind mult mai detaliate decat cele ale concurentei, in scari mai mari. De exemplu, majoritatea kiturilor Bandai, aveau detalii de interior cum ar fi motorul, camera de lupta, etc. Chestie cam nemaivazuta pe atunci.
Din pacate, pe la jumatatea anilor '80, Bandai a renuntat la aceasta minunata serie, ''batalia scarilor'' fiind castigata ( din pacate ) de promotorii 1/35. In prima jumatate a anilor '90, doua firme chinezest fantoma, FUMAN si FROG, au reeditat o parte din kiturile seriei Bandai, pentru cativa ani. Apoi... au disparut din nou.
In ziua de azi, vechile Bandai-uri sunt depasite de rafinamentele kiturilor moderne, dar unele dintre ele raman FOARTE cautate si foarte scumpe, prin e-bay, datorita unicitaii subiectelor si unor caracteristici inca neegalate ( cum ar fi detaliile de interior ).
Jeep-ul BANDAI, a fost reeditat si de chinezii de la FROG si arata cam asa :


[You must be registered and logged in to see this link.]


Fata de cele doua kituri mai moderne, Bandai-ul este depasit la finete si chiar acuratete ( pe ici si pe colo ), dar are avantajul de a avea si un semitarailer ! Singurul semitrailer pentru Jeep, care exista in ziua de azi, din polistiren.


Kitul Hasegawa, este primul aparut in epoca moderna, cam la jumatatea anilor 2000.
Se simte clar in alcatuirea sa, influenta batranului Bandai, cu bune ( compartiment motor complet detaliat, optiune pentru acoperisul din prelata ) dar si cu unele rele... Hasegawa l-a editat in doua cutii separate, unul pentru Aviatie si unul pentru Armata :


[You must be registered and logged in to see this link.]


Cele doua kituri difera intre ele doar printr-o mica culee, fiecare cu figurinele si unele accesorii specifice. Si prin foaia de decaluri pentru inmatriculari.


Nici nu s-a asezat bine praful gloriei pe Jeep-ul Hase, cand la foarte putin timp, Tamiya a dat lovitura de gratie cu versiunea sa :


[You must be registered and logged in to see this link.]


Desi nu are detalii in compartimentul motor, desi nu are acoperis optional din prelata, in opinia Urseasca kitul Tamiya este invingator de departe. Detaliile sun mai fine, mai subtile si mai corecte, rotile sunt perfecte si mai ales reuseste sa reproduca perfect ''aerul'' masinii reale. Ca sa evite problemele ce tin de copyright, vicleanul Mos' Tamiya si-a scuns Jeep-ul intr-o cutie dedicata unui set de figurine !
Iata aici,opiniile respectabilului Sensei Bruce Culver :


[You must be registered and logged in to see this link.]


In concluzie, Ursul recomnada CU MULTA CALDURA, scara 1/48 si kitul Tamiya !
Daca poti gasi un Hasegawa, nici acela n-ar fi o alegere proasta.
Daca o sa ai un kit Tamiya si vei pohti sa-l faci cu motorul decapotat, Ursul promite sa te cadoriseasca cu un motor de la un kit Bandai. Si cu o prelata ridicata, daca pohtesti.
Din pacate, singurul loc din Romania care vinde curent kituri Tamiya in 1/48, nu-l are pe stoc momentan.
Ar costa probabil 40 - 50 de roni.


[You must be registered and logged in to see this link.]


Poti in schimb sa vorbesti cu ''Danus Maximus'' (Daniel Minea), sa ti-l aduca de la fabuloasele magazine virtuale chinezesti :


[You must be registered and logged in to see this link.]


Sper ca aceasta scurta prezentare, sa-ti deschida apetitul pentru Singura Scara Adevarat, deci pentru un Jeep in 1/48 !


PS. Daca esti curios sa vezi mai de aproape aceste kituri, decat permit link-urile postate, ursul ar putea sa-ti fotografieze culeele la toate trei... sau sa-ti scaneze manualele cu instructiuni !
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by raducindrea Tue Aug 23, 2011 7:23 pm

Ursule draga - e o placere sa citesc postarile tale! Nu stiu de ce ma duc cu gindul la imaginile alea din filmele americane, unde sta cite un nene in biblioteca si se uita la ziare vechi, la masinaria aia ciudata Very Happy Sper sa stiti despre ce vorbesc Sorry

Revenind insa la subiect - MASH e o adulmecare perfecta (si usor evidenta, de altfel Smile ). Ceea ce vreau eu sa fac, pina la urma, in urmatorii 145 de ani - e o (imi permit sa folosesc termenul) diorama a intregii unitati MASH 4077..... Nailbiting

Deci voi avea nevoie, asa...la prima strigare - de Willys, de Dodge WC54 (daca nu ma insel) si de un Bell H-13 Sioux medevac...

Revenind la scara - fiind COMPLET pe linga ceea ce inseamna scarile in viata reala - ideea e ca n-as vrea sa-mi trebuiasca inca un apartament in care sa tin MASH-ul Very Happy Sorry De-aia ma gindeam sa nu fie prea mare 1/48; dar nici prea mica 1/72 Sorry Asa ca poate ma lamuresti tu...

Si da - niste poze si/sau instructiuni mi-ar prinde bine, ca sa-mi fac o idee. Mai ales ca n-am nici o legatura cu plasticele...
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by Grizzlea Tue Aug 23, 2011 8:20 pm

raducindrea wrote:De-aia ma gindeam sa nu fie prea mare 1/48; dar nici prea mica 1/72 :pardon: Asa ca poate ma lamuresti tu...


Pai, asta depinde de tine...
Pentru o diorama ''foarte mare'' intr-o casa normala, 1/72 ar fi mai potrivit.
Dar, pentru o diorama compacta si bine compusa, sau o serie de vignette cu aceeasi termatica ( chestie mult mai rafinata, zic io ), 1/48 ar fi net avantajos.
Oricum, gasesti absolut tot ce-ti trebe, in ambele scari, ba si in 1/35... daca ti se pune pata !
Deocamdata, vorbim de 1/48, deci :
1. Bell OH-13S Sioux :


[You must be registered and logged in to see this link.]


2. Ambulanta Dodge WC-54 :


[You must be registered and logged in to see this link.]


3. Camionul GMC CCKW-353 :


[You must be registered and logged in to see this link.]


4. Conversia sa in clubmobil al crucii rosii :


[You must be registered and logged in to see this link.]


Si asa mai departe...
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by raducindrea Tue Aug 23, 2011 8:34 pm

Inteleg ce zici tu, a propos de vignette - insa dupa cum ziceam - vreau sa fac toata unitatea, asa cum apare ea in film. Ceea ce nu prea vad cum as putea-o face cu vingnette tematice (da' poate nu stiu io...).

Cam care ar fi dimensiunea unui 1/48? In imaginatia mea e undeva la 10-15 cm pentru jeep, de exemplu. Sint departe de adevar? Nailbiting

Si....ce imi zici tu mai sus - gasesc si in Romanica? (nu ca ar fi o problema cu externul...).

Si mercic de camion; uitasem de el... desi - ultima varianta, cea de clubmobil - nu-mi "ring a bell"....

Ar mai fi si autobuzul ala vai de mama lui cu care se mai plimba unii altii - dar ala chiar habar nu am ce e Smile Ca vad ca restul le-am nimerit Embarassed
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by Grizzlea Thu Aug 25, 2011 1:08 am

Nu mai tin bine minte autobuzul...
Daca gasesti o fotografie, posteaz-o aici.
S-ar putea sa fie doar o gaselnita filmista, adica un autobuz de scoala ''machiat''. Un model mult mai modern decat cele din 1950-53. Nu stiu sigur...


Cum spuneam, chestiunea scarii, numai tu poti sa o judeci !
Iata kiturile de care ai nevoie, in 1/72 :


1. Jeep. Exista kituri de la mai multe firme, dar cel mai bun a fost pana de curand, cel de la Airfix/Heller :
[You must be registered and logged in to see this link.]
De foarte putin timp, cam o luna-doua, a scos si Dragon unul. Deocamdata intr-un combo-kit cu un Sherman, dar sigur o sa apara si separat (doua in cutie, probabil) :
[You must be registered and logged in to see this link.]


2. Dodge WC-54. Academy, un kit frumusel :
[You must be registered and logged in to see this link.]


3. Camionul GMC 6x6 de 2,5t. Sunt mai multe kituri, dar in opinia mea, cel mai bun este tot Airfix/Heller (versiune de cabina soft-top), urmat de cel Academy (cabina hard-top) :
[You must be registered and logged in to see this link.]


4. Elicopterul Sioux. Tot Italeri editeaza un frate mai mic, al celui in 1/48 :
[You must be registered and logged in to see this link.]


Cat despre achizitii... unele se mai gasesc si pe la noi, altele pe aproape, pe la Polonezi si Cehi, dar cel mai ieftin si destul de simplu se pot cumpara mai toate, din shop-urile chinezesti. Direct sau via ''danusmaximus''.
Cand ajungi sa-ti hotarasti cosul de cumparaturi, am sa te ajut ''cu mersul la shopping''.
Poate in weekend, o sa am timp sa fac ceva fotografii la unele dintre kiturile despre care am vorbit... asa, ca o comparatie a marimii lor.
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by raducindrea Thu Aug 25, 2011 2:10 am

Saru'mina de informatii. La foarte subiect, ca de obicei.

Tind sa cred totusi ca 1/72 e un pic prea mica. Si chiar daca 1/48 e un pic prea mare - pare a fi de preferat... Dar astept sa vad niste pozici de la tine Smile Sa ma convingi definitiv Razz
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by claurss Thu Aug 25, 2011 2:43 am

Aici gasiti niste o chestie interesanta despre autobuzul din MASH:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Un fel de struto-camila Very Happy , dar din cate-mi aduc aminte, asa arata....

Ar mai fi un Chevrolet School Bus modificat:

[You must be registered and logged in to see this link.]

PS: Radu, daca lucrezi 1/48, si unesti mai multe vignete, ar putea iesi OK. After all, le-ai putea uni cand vrei sa le prezinti, si apoi s-ar putea tine separat. LA asa proiect m-as baga si io Wink . Doamne, ce mi-a placut MASH-ul !
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by raducindrea Thu Aug 25, 2011 2:58 am

No uite - asta e originalul din MASH, print-screen-uri de acu' 5 minute Smile

[You must be registered and logged in to see this image.]
By [You must be registered and logged in to see this link.] at 2011-08-24
[You must be registered and logged in to see this image.]
By [You must be registered and logged in to see this link.] at 2011-08-24
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by Grizzlea Thu Aug 25, 2011 3:23 am

raducindrea wrote: asta e originalul din MASH, print-screen-uri de acu' 5 minute :)



Cum banuiam...
Nu-s nici pe departe cunoscator in vehicule civile, dar acest autobuz, io cred ca n-are nicio treaba cu epoca razboiului din Coreea...
Producatorii seriei, au gasit cu usurinta Jeep-MB, Dodge WC-54, sau GMC.
La autobuz... cred ca au machiat ceva, care sa dea cat mai convingator.
Intr-o unitate sanitara, si-ar fi avut locul mai degraba, acel clubmobil pe GMC-CCKW.
O sa incerc sa gasesc pe cineva, care stie mai multe despre autobuzele Yankee, din epoca.
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by raducindrea Thu Aug 25, 2011 3:38 am

Partea si mai faina e ca, daca "dig into it" un pic - nici nu prea avea ce cauta un asemenea autobuz pe-acolo.... E drept ca si in serial apare destul de rar comparat cu restul vehiculelor - insa apare in citeva momente importante din punctul meu de vedere, cel putin. De-aia ma gindeam sa il bag si pe el. Asa cum vreau sa bag si un taran corean cu carul cu un bou si toata familia si agoniselile indesate in car...
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by claurss Thu Aug 25, 2011 3:42 am

Poate mai degraba ambulanta :

[You must be registered and logged in to see this link.]
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by raducindrea Thu Aug 25, 2011 3:43 am

Ambulanta oricum era pe lista, Clau Wink
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by Grizzlea Thu Aug 25, 2011 3:48 am

claurss wrote:Poate mai degraba ambulanta :

[You must be registered and logged in to see this link.]


Excelent link, Clau !
Si Ursul pohteste la un WC-54.
Pentru o ambientare de aerodrom USAF...
Grizzlea
Grizzlea
Sub-Oficial
Sub-Oficial

Posts : 107
Join date : 2011-08-11
Age : 58
Location : Bucuresti

http://barblogulursuluigrizzlea.blogspot.com/

Back to top Go down

Willys Jeep Empty Re: Willys Jeep

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum