Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

Starting Bismarck (incepator)

5 posters

Page 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Wed Mar 21, 2012 12:43 am

da.. ai dreptate cu lipiciul...dar nu stiu cum sa procedez in continuare...
s-o desprinde oare cu diluant , benzina , chestii de genu ?:-/
daca incerc sa o iau fortat si sa confectionez eu una , se poate intampla sa se rupa cu tot cu "schela" de traverse...
o sa incerc cu diluant.. poate am noroc
Si zici ca trebuie sa dau un strat de aracet intre cele 2 randuri de vergele?

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Wed Mar 21, 2012 1:12 am

Aracetul folosit de noi a carei calitate este codificata EN 204-D3 este rezistent la apa rece. Poti incerca cu apa calda / fierbinte. Mare grija la uscarea pieselor apoi (pune o greutate pe ele, altfel se deformeaza). Diluantul nu cred ca functioneaza. Aracetul este de fapt o suspensie apoasa a unui polivini (polimer) care realizeaza substanta de incleiere prin evaporarea apei si reactia compusilor sai chimici, rezultatul fiind un fel de plastic. In mod normal, aceasta se deterioreaza sub influenta indelungata a apei. Insa asa cum spuneam, aracetul folosit de noi (EN 204 - D3) este aditivat pentru a rezista la apa rece. Exista si unul care este rezistent la apa calda (EN204 - D4) dar cred (sper) ca nu e cazul Starting Bismarck (incepator) - Page 3 390093941

Daca nu functioneaza, ramane tot varianta confectionarii acestora. Si "schela" se poate confectiona foarte usor din acelasi placaj de 3 mm.

Spor!
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Wed Mar 21, 2012 1:33 am

de ultima ora Smile))
cautand prin analele google , daca imi scuzati cuvintul , am descoperit ca ..
"Class D4 by adding 5 ... adhesive in class D3, according to EN204/205. ... Cured adhesive can only be dissolved with ethanol"
well.. intre cautari am gasit si multa lume cu aceeasi problema ca a mea incercand sa dezlipeasca adezivi...
Eddy , inteleg ca ingineria e ceva ce practic , dar chimia nu prea face parte din ea Smile))) desi citind , privind , ceea ce ai scris tu suna al naibi de interesant Smile))

well... ma duc sa vad unde gasesc o sticla de vodka sau de ce nu , spirt Very Happy
Revin sa dau si update daca am reusit , sper sa nu fac prea mult spam topicului , cu problema asta...

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Wed Mar 21, 2012 1:53 am

Ai grija doar sa nu strici toata sticla de vodca pentru neamt!!! Mai suntem si noi pe aici Starting Bismarck (incepator) - Page 3 390093941 Si nu ne dizolvam, promit! Starting Bismarck (incepator) - Page 3 364988687
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Wed Mar 21, 2012 3:05 am

bun .. m-am intors.
dupa ce am cautat vodka , m-am gandit ca am o sticla de whisky dar cautand sticla de whisky am gasito pe cea de rom Smile))) si facand un sondaj rapid am ajuns sa folosesc amaratul spirt...
dupa indelungi lupte... si folosind o lama de cutin , incet incet, am reusit sa desprind cate una din traversele lipite de placaje... evident operatiunea nu a decurs fara incidente si miam tras si un mic varf prin mana , dar , atentie , nu am consumat "solventi" inainte Razz

nu e nimic grav n-am nevoie de antibiotice deci pot ataca sticlele Very Happy
ceea ce am obtinut nu arata deloc comercial.. insa nu s-a rupt nici o traversa nici chiar cele subtiri... singurul lucru inestetic este o mica fasie desprinsa din unul din placaje... pagubele sunt , zic , eu minime... acum sa le las sa se usuce.. si maine sa ma apuc sa pilesc si sa montez la loc toata jucaria..
acum.. sper sa numai dau gres pentru ca acelasi procedeu nu ma mai vad facand No

asa , pentru izolatia interioara , o sa folosesc , si eu , hartia igienica Starting Bismarck (incepator) - Page 3 390093941
deci pt cine are probleme de genul asta.. iata! solutia Smile)
cam atat pentru azi , revin maine seara cu progresele de peste zi.
O seara linistita sa aveti stimabili.

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Wed Mar 21, 2012 4:40 am

Te felicit pentru rabdare! Categoric pagubele sunt minime. Nu vor afecta in nici un caz rezultatul final. Macheta fiind statica, acea zona nici macar nu va fi vizibila. Bine ca ai gasit spirtul... ar fi fost pacat sa strici bunatate de licori pentru neamt Starting Bismarck (incepator) - Page 3 364988687

Urmarindu-te, mi s-a facut un dor sa lucrez si eu la lemnoase... Starting Bismarck (incepator) - Page 3 2927775184
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Fri Mar 23, 2012 2:31 am

well , buna seara tuturor.
Am progrese Very Happy
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01032
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01033
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01034
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01035
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01036
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01037
Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Dsc01038

am terminat puntea la mijloc, am si slefuit-o ,asta fiind ieri Very Happy
si din ce am salvat din puntea de la pupa ,am reconditionat aceeasi portiune , cam cu gauri dar zic eu ca sunt mai usor de reparat decat daca lasam puntea stramba.
and finaly , am captusit si eu partea interioara , cu hartie , nu pot aprecia cat de eficient arata produsul uscat , dar sper sa confere plusul de rezistenta dorit:D
o sa lipesc si puntea prova maine si continui sa ma apuc de castel Very Happy

in alta ordine de idei , am un colt al puntii de la mijloc care nu vrea sa stea joc la locul lui neam Smile) in poze l-am legat cu ata dar daca ii dau drumul sare :-s Sad

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Fri Mar 23, 2012 4:08 am

Incearca sa umezesti bine fragmentul de punte respectiv si apoi sa-l lasi la uscat pe pozitie, legat fedeles. Oricum, modelul fiind static, nu prea o sa ai de lucru pe sub punte, iar peste cateva numere vei primi niste cubulete din lemn si ceva suruburi cu care vei fixa puntea. Nu cred ca e o problema.
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Fri Mar 23, 2012 4:19 am

deci pentru asta erau cuburile alea si suruburile :-?inteleg
vroiam o parere mai de ansamblu :-s
e ok captusirea sau trebuia mai groasa?

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Fri Mar 23, 2012 4:23 am

Da, pentru asta sunt cuburile.

In ansamblu, ce sa zic. Arata bine neamtul tau. Promite Starting Bismarck (incepator) - Page 3 364988687 Si captuseala e ok. Hai ca mai ai putin si ma ajungi!
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Mar 25, 2012 4:02 pm

am terminat parteaa superioara a bordajului , cu jumatatile alea din vergele de la pp si pv... totul aa decurs ok , vergelele se lipesc fix in punte , singurul lucru pe care nu am reusit sa il fac este evazajul de la prova si pupa....desi am urmarit indeaproape profilul coastelor,nu am obtinut efectul ala atat de pronuntat pe cat era aratat in revista... am indoit vergelele la abur si degeaba... eu m-am multumit asa cum a iesit.. sper sa nu aibe chiar asa un efect distructiv. Am fixat si raasina de la pv , pe cea de la pp nu am pus-o inca pt ca inca astept sa gasesc o solutie sa repar gaura aia din finalul bordajului din oglinda pp.
Am hotarat totodata sa fixez puntile , cu ajutorul cubuletelor , insa , sa folosesc si eu suruburile , asemenea celor care fac RC. inca nu am fixat nimic.
Am inceput constructia suprastructurii , cabinelor , parca .. pana acum nu am intampinat probleme.
Sper sa pot pune si pozele aferente progresului Very Happy
Pe final de weekend va doresc o duminica frumoasa si linistita. Eu inca ma obisnuiesc cu ora Wink).. ma simt mereu intarziat in perioada asta Suspect

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Sun Mar 25, 2012 6:23 pm

Acel "evazaj" va fi accentuat cu alte piese in numerele urmatoare. Daca nu pui tu poze, o sa pun eu! Dar la plastice Starting Bismarck (incepator) - Page 3 364988687

O duminica frumoasa tuturor! Starting Bismarck (incepator) - Page 3 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Apr 15, 2012 4:46 pm

Un Paste fericit tuturor :*

intre timp constructia "barcii" a continuat.. am mai lucrat la castel si astept acum sa slefuiesc al doilea strat de bordaj aplicat

Toate cele bune !

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Sun Apr 15, 2012 6:24 pm

Paste fericit, Denis!

Nu stai degeaba, bravo Starting Bismarck (incepator) - Page 3 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Wed Apr 18, 2012 4:16 pm

mai nou , am aflat de la tipul chiscului din colt ca cica nu ar mai fi livrate numerele.. si ca daca vreau in continuare , sa fac comanda la ei sa mi le aduca acasa prin curierat , si asta inseamna bani la livrare.. cam 6 lei la numar . Livrarea se face prin posta romana... deci seriozitate si profesionalism scazut...

sunt dezamagit

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by raducindrea Wed Apr 18, 2012 4:18 pm

Daennix - si eu! FOARTE dezamagit! Si s-ar putea sa-mi introduc membrele inferioare in domnul Bismarck Sad
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by claurss Wed Apr 18, 2012 4:34 pm

Din cate am inteles, distributia nu se va mai face decat prin Inmedio, Relay si 1 Minute. Acolo o sa apara ca si pana acum, sambata. Chioscurile si alte retele de distributie presa n-o sa-l mai primeasca.
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Wed Apr 18, 2012 4:36 pm

mai intai l-au scumpit.. cu 1 leu , insesizabil dar totusi au facut-o...
acum nici nu il mai aduc..
Au pierderi in sensul ca lumea s-a plictisit sa dea 17lei pe o bucata de tabla la fiecare saptamana si acum nici costurile livrarii nu mai pot fi acoperite?..
urat din partea lor.
Modalitatea de a comanda si insasi plata numerelor in abonament , este complet aiurea.. in stil romanesc.
Practic ei iti trimit in mail o factura in care iti selectezi ce vrei sa comanzi , tu printezi factura o duci la o banca platesti , dupa care scanezi plata si trebuie sa le-o trimit lor .
in optiunile pe care le gasesti pe factura aia , ai si modalitatile de livrare . si , posta romana iti ia 2 lei pt faptul ca ti-l pune intro cutie postala ,de unde ti-l poate lua oricine daca nu pandesti postasul , sau 6 lei daca posta romana se angajaza sa ti-l predea personal pe semnatura , in cazul meu 2 lei la parter 6 lei daca urca postarita 4 etaje de bloc...

in opinia mea , dupa 50 de numere a cate 16 lei insemnand 800 de lei... , tradarea loveste.
Insasi hitler a pus toata germania sa puna osu la treaba pt mandria flotei si a sacrificat atatea submarine pt stimabilul Subiect , numai Hachete nu poate plati curierii pt livrare la chiosc.
tradare tradare de 3ori tradare. Pun pariu ca si hitler se invarte pe Eva vazand asta Starting Bismarck (incepator) - Page 3 650269930)))

si ca offtopic , pun pariu ca nu peste mult timp o sa aud la TV reclama la macheta HMS Hood , dupa acelasi model de promovar , lemn taiat cu laser si toate cele aferente.

Cam atat din bastionul CT , o zi buna si plina de inspiratie tuturor.
---------------------------------------------------------------
P.S. O sa caut sa ma interesez unde am inmedio..:-?

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by raducindrea Wed Apr 18, 2012 4:38 pm

Si noi, pulimea - cea vina avem, clau? Sad
Adica daca io stau in Bistrita - unde notiunile de Inmedio, Relay si 1 Minute nu exista - ce sa fac? Sa ma mut la Cluj? Sau si mai bine la mitici, ca sa pot sa-mi iau revista?! Sau sa-mi fac abonament pe 1 milion de luni ca sa primesc si numerele pe care le-am pierdut NU DIN VINA mea? Sau sa platesc 45 de lei pe numerele pierdute? Si sa stau 3 luni pina livreaza unul?! Si sa mi le livreze unde? In cutia postala unde nu incap? Sau sa ma plimb toata ziua la posta?

E aberant! Si-ntr-o tara civilizata - toata lumea si-ar baga picioarele (si i-ar mai da si-n judecata, eventual)! Dar la noi nu! Ca doara am dat atitia bani pina acuma.... doara nu oi renunta?! Las' ca e bine si asa rau! Ca doar asa functioneaza toate porcariile in tara asta!

Sintem bataia de joc a oricui isi pune asta in minte!

Hai sictir! Sad
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by claurss Wed Apr 18, 2012 4:53 pm

Words of wisdom, my friend Smile
Eu zic ca situatia nu poate ramane asa, ca deja le zbarnaie telefoanele si le e plina casuta de mail, nemaizicand de frigider Very Happy
Ceva o sa se intample.
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by claurss Wed Apr 18, 2012 5:20 pm

Daennix, Inmedio gasesti in orice mall mai rasarit, Carrefour, Kaufland. Relay e, de obicei, la gara.
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Thu Apr 19, 2012 3:04 pm

ok so , am fost azidimineata la un Inmedio , si intreb de numere de la bismarck , evident numai aveau ba mai mult , tipa mi-a zis ca daca vreau sa comand numerele din urma trebuie sa le platesc dublu. Si ca numerele saptamanale se epuizeaza in 2ore maxim de la aducere pt ca vin foarte putine.Banuiesc , ca acum se vor epuiza simai repede de vreme ce numai sunt distribuite nici la chioscuri....

ce pot spune... dispret total.

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Apr 22, 2012 12:32 am

am reusit sa fac rost de numerele 54 si 55 de la un chiosc...
iar pe 57 l-am luat de la inmedio Real , si , la ora 8jumate erau 5 persoane in fata mea , si au sosit 7 exemplare...

Judecati voi mai departe.

nu ma pot plange.. am dat 50 de lei pe 2 table...(54,55)

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by eddie Sun Apr 22, 2012 12:40 am

54 si 55 au aparut la majoritatea chioscurilor stradale la pretul normal... Personal le-am vazut la 3- 4 chiscuri din Militari. Nu stiu de ce ai dat atat de mult Starting Bismarck (incepator) - Page 3 1371890812 Eu caut 56 si 57. Am ajuns destul de tarziu la Inmedio (am incercat la doua magazine) si nu am mai gasit.
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Daennix Sun Apr 22, 2012 12:44 am

55si 56 le-am luat la 17 lei. postul inc are ziceam ca sunt la dublu pret se referea la comanda la ei . am aproximat eu in mod rautacios la 50 de lei.. ca sa dramatizez putin Very Happy

cat despre inmedio , cum spuneam , 10 minute mai tarziu si numai prindeam...
e bataie de joc.. sunt 5 magazine inmedio in toata Constanta , si tu aduci o revista in 7 exemplare?.. sa fim seriosi.

tipul de la care am cumparat astazi numerele astea doua , mi-a aratat un soi de mail sau mesaj in care se zicea ca pe langa numerele 54 55 care fusesera deja livrate , in cursul saptamanii viitoare , vor fi livrate si 56 57.
Mai departe nu scria nimic..:-?? acum sa vedem daca vor continua in ritmul asta...
mai sunt 90 de numere... sa fim obiectivi.

Daennix
Sargento de Tercera
Sargento de Tercera

Posts : 40
Join date : 2012-02-26
Age : 34
Location : Constanta

Back to top Go down

Starting Bismarck (incepator) - Page 3 Empty Re: Starting Bismarck (incepator)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum