Weekend hobby
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Log in

I forgot my password

Latest topics
» SIB de Bistrita
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeMon Oct 01, 2012 10:07 pm by Leo2003

» Magazin Trenulete Electrice si Accesorii - hgd.ro
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeSun May 06, 2012 2:59 pm by Admin

» Starting Bismarck (incepator)
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeThu May 03, 2012 10:39 pm by claurss

» Bismarck-ul meu
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeThu Apr 26, 2012 1:41 am by eddie

» Bismark - Hachette
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeSun Apr 22, 2012 4:53 am by eddie

» Sd. Kfz. 9 "FAMO" - Schwerer Zugkraftwagen 18t - Revell - 1:72
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:17 pm by raducindrea

» H.M.S. Beagle - Revell - 1:96
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeTue Apr 10, 2012 1:14 pm by raducindrea

» M26 PERSHING - Tamiya - 1:48
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeSun Apr 01, 2012 5:51 pm by eddie

» M2 A2 "BRADLEY" - Revell - 1:72
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 I_icon_minitimeThu Mar 15, 2012 3:44 pm by eddie

Pingbox
Navigation
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ

visitor map

Le Coureur - ShipYard - no. 24

+2
fragata
raducindrea
6 posters

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Mon May 30, 2011 7:05 pm

Dragilor - s-ar zice ca am gatat si cu stratul 3.... Smile
Ocazie cu care am hotarit ca o sa si vopsesc modelul (fragata :afro: cheers cyclops ). Nu de alta - da' fiind inca in categoria incepatorilor - mai sint (pe linga milioanele de urme de degete aracetuite) mici inadvertente care vor trebui acoperite. Plus ca nu-mi place cum arata culorile propuse de astia pe carton....
In concluzie - enjoy si circotiti Smile

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc026
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc027
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc028
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc029
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc030
By raducindrea at 2011-05-30Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc031
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc032
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc033
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc034
By raducindrea at 2011-05-30
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Adralc035
By raducindrea at 2011-05-30

NU dati tare cu parul, totusi Sorry Ca io-s mic si beau laptic Very Happy
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Mon May 30, 2011 8:55 pm

Na...... sa vezi ca nu a aparut postarea...... cred ca din cauza ca era critica nitel

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Mon May 30, 2011 10:46 pm

Deci...... daca postarea nu a mai aparut ...hai de la capat. asa ca......
Dupa cum ti-am mai spus si intr-o viata anterioara...... modelul a iesit bine, chiar foarte bine, cat priveste .... treaba cu : "Cartoteala" tu ai vrut-o . Deci........ in faza cu : " dat cu parul" .....o lasam pe mai tarziu , dar ....daca dau... apoi dau! sa simti , acilea nu-i loac de mangaiala, deci...... pregatesc o coada de lopata zdravana.
In treaba cu ...... : "sunt mic si beau laptic " ...... eu unul nu te cred, si la mine nu tine cu vrajeala clasica... "nu da nenea ca-s minor! " asa ca ...in cazul de fata treaba cu" lapticul" si cu ..."mic'' nu tine, deci..... asta nu inseamna ca esti apsovit de ori si ce critici si mangaieri blajine cu o coada de lopata. Razz Razz
Mie ce nu-mi place....... pai..... ai zis ca intreg corpul este tixit de milioane de amptente de dejte. Daca tu zici , eu nu pot decat sa te cred, cu toate ca benoaclele mele nu au vazut asa ceva, dar....... daca sunt amprente , e de bine, asta inseamna ca poti justifica ca acest model este construit de tine si ...... nu in colaborare cu mai stiu eu cine.
Revenind la amprente ...acilea ai un mare minus Evil or Very Mad asta nu-mi place de fel, pai ce facem ailea? modelam in aracet sau in carton. Daca nu incerci sa solutionezi problema cu amprentele..... la mazgaleala cu vopseluri ai sa ai ceva surprize, risti sa se vada degete si degetute. Deci........vezi ce faci si cum faci. Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941
Acu...... in poza cu poza cu Nr 9 ..... ai ceva discrepante la filele cu nr 2,3,4,5,6 si 7 ..... prea ondulate, prea..... arata destul de rau .... stirbesc calitatea lucraturii de pana acum. Vorbesc de partea stanga.... cum privesti acum poza, parca sunt prea fortate , prea Evil or Very Mad ....... cel mai bine se observa la fila cu nr 4,5 si 6 , nu au o continuitate , nu sunt cursive, parca ai avea o "gaura" acolo.
Acu.... trecem la oglinda pupa. aici...... e bine, doar ca nu pricep ce Doamne -sfantul ai facut pe margine, cu ce ai taiat surplusul de file ???? Arata..... Brrrrr ....... Evil or Very Mad
Mai departe...... trecem la poza 10, ultima din lista....... treaba cu calcaiul chilei....... ca inceput..... aceasi parte stanga cum privesti pozele cu probleme la filele 5 ,6 si 7 ... exact zona de curbura . Unele file sunt ...petrecute una peste alta , altele........ Urmarind cursivitatea filelor in dreapta si in stanga chilei....... filele 5, 6 si 7 nu sunt simetric asezate cu cele din dreapta, iar in dreapta....... aceleasi file le-ai scurtat exagerat de mult fata de oglinda pupulei, ramanand un spatiu destul de inestetic care v-a trebuii chituit si astupat intr-un fel.
Nu vreau sa ma consideri cinic si foarte acid cu privire la carcoteli, dar....... pe langa toate laudele si ridicarile in slavi , mai tre sa fi si putin urechiat ca sa nu ti se urce la cap ca totul este perfect, greseli facem toti si pentru asta este bine ca exista forumuri sa ne mai completam si sa ne mai tragem de maneca unul pe altul cu privire la eventualele greseli aparute, sa stim in viitor sa le ocolim, daca pe moment nu se mai poate face nimic.
Cu scuzele de rigoare pentru sapuneala dura pe care ti-am facut-o , nu-mi ramane decat sa urmaresc evolutia constructiva pe mai departe a francezului si...... sa nu crezi ca ai scapat !, greseli mai ai multe, eu m-am rezumat numai la cateva, restul le las colegilor mei..... altfel...... daca le ziceam pe toate........ se urca toata lumea in capul meu , mai ceva ca intr-un cires de mai.
Deci...... astept reactii atat din partea ta cat si a celorlati colegi, si ...... parul deja l-am pregatit. lol! lol!
P.S. Stiu ca postarea mea a venit ca un dus rece, dar........ n-am ce face , tu ai vrut carcoteli ! Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Mon May 30, 2011 11:21 pm

Tavi - stai linistit ca nu-i cu suparare. Povestea cu mic si laptic - sper ca era evident ca am pus-o doar asa, la biza! Imi asum toata responsabilitatea pentru ceea ce fac, impreuna cu orice pumni in zonele private s-ar nimeri impreuna cu laudele. Care laude, a propos - nu sint un "must"! N-am cersit si n-o sa cersesc niciodata laude doar asa, ca "da bine".... Wink

Problemele cu filele le stiu si eu, in mare....
Parte din problemele sesizate de tine - vin din faptul ca pina pe la jumatatea (verticala) a primei jumatati (orizontale) inca habar nu aveam cu ce se maninca genul asta de filare.... Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 Inca nu mi-era clar CUM trebuie puse filele, de unde pina unde, etc. In zona chilei, de exemplu - probabil datorita constructiei improprii, pe undeva - fila cu numarul 1 nu ajungea pina la nivelul chilei, ceea ce m-o derutat complet Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 1371890812
Apoi - habar nu aveam (cum ziceam) de unde pina unde tre' sa mearga filele - si de-aia sint unele care par ca-s taiate prea adinc: de fapt - n-or ajuns pina unde trebuia Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 364988687 Ca le-am lasat prea lungi in partea aialalta.... Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 Fila a 3-a, de exemplu, aia care e cea mai urita pe ambele parti inspre pupa - am impresia ca e prea scurta de felul ei, pentru ca la fel mi-o iesit pe ambele parti, desi pe a doua jumatate, stiind deja problema de pe prima, am incercat s-o pun cit mai atent...
Observi de altfel, cred - ca majoritatea problemelor sesizate apar pe ACEEASI parte a barcii - aia fiind EVIDENT - prima jumatate filata.... Amu'.... ce sa fac daca asta s-o nimerit sa fie primul model de genul asta pe care il fac? Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 364988687 Tre' sa invatam toti si tre' sa incepem, inevitabil, de undeva...
Cit despre oglinda pupa si brrr-ul tau - no comment Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 364988687 M-o mincat in patina si o iesit un kk; l-om acoperi cu vopsea Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941
Spatiul ala de la "pupula" (ca sa te citez Razz ) o sa il umplu, poti sta linistit. Cit despre restul greselilor - stai la fel de linistit ca or mai fi multe multe multe si de-acuma incolo.... Ba din cauza ca nu stiu (si nu-mi dau seama ca nu stiu!), ba din cauza ca imi vine mie cheful sa experimentez cite ceva, ba din cine stie ce cauze ascunse.... Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 364988687 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941
Cit despre amprente - bineinteles ca o fost, ca de obicei, o exagerare de-a mea; ii clar ca nu sint milioane, asa cum ii clar ca nu-s nici amprente... Doar ca pentru gustul meu - sint mult prea multe urme de aracet de-ala dezlipit de pe degete.... In special pe capetele filelor. Cit despre vopsit - acolo in mod SIGUR n-ai sa-mi vezi amprentele - dar ai sa vezi o gramada de alte greseli - pentru ca aia va fi realmente PRIMA operatiune de vopsire carton, PRIMA utilizare a unor vopsele acrilice, PRIMA macheta vopsita, etc. Wink Deci - baga-n apa coada de lopata sa se-ngroase Laughing

Ce-s io multumit e ca ce-mi iese mie e NET superior unor lucrari pe care deja le-am vazut pe net.. Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 Si plus de asta - am convingerea ca o sa iasa un model fain, care o sa dea nastere la o gasca intreaga de modele viitoare...

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Mon May 30, 2011 11:48 pm

Vezi Radule de ce-mi esti tu mie drag ?!?! I-mi place ca nu te superi ca altii si devii inbufnat si morocanos , Cat priveste calitatea lucrului la frantuz de pana acu....... chiar este net superioara multor alte lucrari de pe alte forumuri de specialitate ( nu vreau sa dau trimiteri ca nu se cade, dar.... de .... fiecare lucreaza asa cum stie, cum poate si cum se pricepe mai bine). Daca tu ai mai enumerat cateva greseli pe care eu de asemenea le-am remarcat si am ezitat sa le mai expun....... este un lucru nu bun, si foarte bun, asta denota faptul ca ai curajul si puterea sa-ti asumi responsabilitatea lucrului. Legat de ....... amprente... si la ceea ce am afirmat eu in postarea precedenta....... a fost doar o figuta de stil si ma bucur ca ai inteles aluzia. Nu voiam sa fac afirmatie cu privire la "puriceii" de aracet uscat desprinsi de pe degete, care totusi...... trebuiesc indepartati inainte de vopsitorie. In privinta vopselelor...... tare curios a-s fi sa stiu ce acrilice te-ai gandit sa folosesti, sa stiu sa te indrum intr-un fel cu pasii pe care-i vei urma, asta numai daca sunt in asentimentul tau...... asa ca nu te arunca cu capul inainte in marele necunoscut a "paint"-ului..... acest lucru poate sa ridice pe scara valorica modelul mult peste asteptari sau poate sa-l coboare atat de jos incat........ nu vreau sa mai continui, dar ...poate cadea in disgratie.
Daca consideri necesare si pertinente anumite sfaturi cu privire la modelit, vopsit ....sau mai stiu eu ce.... nu ezita sa ceri o parere sau un sfat. Dupa cum ti-am spus..... treaba cu vopsitul..... si mai ales la cartoane (dar nu numai)... este cu dus-intors , v-a trebuii sa te "joci" putin cu ...luminile si cu umbrele pentru a da o nota de realism si o oarecare autenticitate modelului.
Asa ca ...... totusi ce Vopsele acrilice folosesti ???

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by eddie Mon May 30, 2011 11:59 pm

Critici... Acum sincer, eu unul m-am abtinut de la a critica. Pentru simplul motiv ca mi s-ar parea un fel de nesimtenie sa critic ceva ce eu nu am facut niciodata. Ceva ce nu stiu daca sunt in stare sa fac macar la fel de bine. Iar daca am laudat, am laudat pentru ca nu pot sa nu apreciez experienta sau tenacitatea celor mai putin experimentati.
Revenind "on topic", si eu m-am hotarat sa vopsesc francezul meu. Si datorita inerentelor amprente, si datorita faptului ca cel putin la mine, cele doua piese nr. 26 au nuante diferite... Chiar ma gandeam aseara daca sa folosesc piesa 26 sau sa confectionez eu o alta din doua straturi de duplex si sa las suprafata alba la vedere, numai buna de vopsit... Mai vedem.
Cert e ca LC-ul tau a capatat formele voluptoase de care vorbeam deunazi, si dupa efectuarea reparatiilor de la "pupula"?... (fain termenul, completam dictionarul de termeni marinaresti Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 364988687) si vopsire va deveni un nobil francez redutabil!
Bonne chance et à bientôt! Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Tue May 31, 2011 12:45 am

eddie wrote:Critici... Acum sincer, eu unul m-am abtinut de la a critica. Pentru simplul motiv ca mi s-ar parea un fel de nesimtenie sa critic ceva ce eu nu am facut niciodata. Ceva ce nu stiu daca sunt in stare sa fac macar la fel de bine. Iar daca am laudat, am laudat pentru ca nu pot sa nu apreciez experienta sau tenacitatea celor mai putin experimentati......
My dear friend...... aici nu este vorba de loc despre "nesimtire" din contra eu consider lipsa de interes faptul de a atrage atentie unui coleg cu privire la greseli. Este o adevarata nesimtire sa lasam un coleg din breasla modelistica sa urmeze cai gresite, de teama de a nu ne considera inferiori din punc te vedere modelistic.
Cu riscul de a ramana total pe langa subiect ma vad nevoit sa te contrazic cu privire la termenologia de ...."experimentati".
Prin ce intelegi tu cuvantul : experimentati" :\; cum il justifici tu ??? prin simplul fapt de a avea cateva mii de machete in vitrine care se umplu de praf, prin ..... stiu si eu cati ani de modelism practicati...... sau prin simplul fapt ca unii s-au apucat de 2 zile de modelit iar altii.... au 3 zile ????
Nu inteleg acest termen ! In cauza..... eu nu ma consider experimentat, nici.... novice, si nici profesor, eu sunt un biet si amarat modelist.
Iertare i-ti cer Edy, dar modelismul nu este o profesie, este un hobby, iar intr-un hobyy nu exista incepatori, experimentati, experti sau mastrii emeriti ! NU ! exista doar .....MODELISTI si nimic mai mult.
Nimic nu poate fi mai jignitor si mai injositor decat sa te adresezi cuiva cu formula...... "EXPERTULE" sau Maistre Modelist...... sau........... cel putin in cazul meu.
In privinta mea ..... modelismul il practic de placere cu placere pentru mine si pentru sufletul meu, si...... sunt convins ca fiecare dintre noi face asemeni mie. A fi modelist ..... este o arta, iar aceasta arta este valabila pentru fiecare dintre noi, fie ca-l practicam ce cateva decenii sau ce cateca secunde. Cand te-ai decis sa intrii in aceasta ARTA, in aceasta FAMILIE numita MODELISM , nu mai exista granite, paturi sociale, diferente de varsta, statut social, aspect fizic sau mai stiu eu ce....... im momentul in care ai facut acest pas..... pasul in Familia Modelism, inseamna ca ai luat cunostinta de toate aceste aspecte, ca esti de acord cu totul , ca esti ..... simplu........ MODELIST.
Poate par cinic, sau misogin, sau ipocrit, impertinent , mitocan, cretin......... dar.......... si ma repet... nimeni nu este mare "maistru emerit" nici... macar marii campioni mondiali ai modelismului nu se considera experti, se considera doar ... Modelisti.
Claurss are o semnatura si un motto mai aparte pe care mi-l permit sa-l reproduc : "" Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face
soarele niciodată: să lumineze în întuneric"" este un citat din - Octavian Paler ....... Are dreptate...... nu subestima nici cand ce poate face mainile unui asa zis modelist novice , pe langa ceea ce face mainile unui modelist asa zis .... mai experimentat.
Eu traiesc simplu...... dupa un motto la fel de simplu...... Viata pe care o ducem este mizera, lipsita de sperante si de impliniri, este scutra , imputita si foarte grea, dar......" traim pentru a invata de la om la om, de la persoana la persoana, de la Frate la Frate . Traim pentru a invata, invatam pentru a murii, murim pentru a dainuii in eternitate" Visul fiecarui om este o iluzie, o iluzie desarte, viata insusi este un vis. suntem singura specie din univers care traim numai pentru placerea de a distruge tot ce este frumos, suntem singura specie din univers insetata de a murdarii tot ce este pur, deci...... fratilor, fiecare dintre noi si-a creeat o lume a lui, o lume in care se refugiaza atunci cand se simte sleit de puteri, batjocorit, umilit : o lume a modelismului, o lume a copilariei, un vis si o speranta de a ramane pururea tineri, asa ca....... haideti sa nu murdarim si acest lucru , haideti sa fim asa cum vrem sa fim, haideti sa ramanem pururea tineri , copii inocenti si neprihaniti, haideti sa ramanem frati in ale Modelismului, haideti sa ramanem macar in asest vis EGALI. Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Tue May 31, 2011 1:23 am

Tavi.... Hat off Hat off Hat off

Cit despre acrilice - am un set de 12 culori, PEBEO High Viscosity... Atita mi-am permis ....
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Tue May 31, 2011 1:29 am

raducindrea wrote:...........12 culori, PEBEO High Viscosity...
Nu sunt chiar cele mai , dar nici de lepadat nu sunt. Acu...... mai ai nevoie neaparat de UMBRA NATURALA ( pentru efecte) si un Galben Napolitana ( culoarea napolitanei) pentru stratul de baza..... sau mai bine zis primerul , asta ca sa nu te pun sa cauti primer acrilic special pentru acrilice. Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902
In rest...... ne descurcam noi cu ce ai pe acolo.

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by fragata Tue May 31, 2011 1:32 am

Tavi pana aici ai zis-o bine, ca din carte dar vreau si trebuie sa te contrazic intr-un singur punct;viata e adevarat ca e scurta si uneori foarte grea, iar loviturile ce le primim nu sunt usoare( zic le pentru ca si eu am unele probleme - mai grav de moment si fara solutie - care au lasat urme), dar nu este nici imputia si nici lipsita de sperante.
In privinta modelismului ar trebui sa fim o familie, dar... asa cum ai zis a critica, parerea mea, in cazul nostru ajuta pentru ca sunt puncte ce se pot indrepta si imbunatati modelul sau pentru viitor stim ce avem de facut. Si eu sunt de principiu de aspune ce e de spus, a lauda si ai creste modelistului pipota nu face sa creasca si valoarea modelului.
In cazul de fata tot ca o parere personala greselile apar si din stresul concursului, pe langa lipsa de experienta, asta nu inseamna ca eu as avea mai multa ca voi, din contra. Gen build grup, cu un eventual termen mai larg ar fi ajutat mai mult. Nu inteleg pe forumurile noastre aceste concursuri. Modelismul trebuie sa ne relaxeze si nu sa ne impuna norme in plus( cele ale modelului clar ca trebuie respectate).
Pentru Radu: Pentru a obtine nota de vechi eu in vopseaua acrilica ce o folosesc, pe langa combinatii adaug o doza generoasa de aracet. Pentru mine rezultatul este foarte bun si pe gustul meu, plus ca intareste cartonul, da impresia ca modelul e de lemn.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by eddie Tue May 31, 2011 2:09 am

"Poate par cinic, sau misogin, sau ipocrit, impertinent , mitocan, cretin........."

Tavi, tu nu pari, tu esti un OM cu o modestie si cu un bun simt rar intalnit in zilele noastre. Nu, doamne fereste nu am intentionat sa subestimez asa cum nu am intentionat sa ridic in slavi pe nimeni. Poate a fost cam aspru cuvantul "nesimtire", de aceea am si vrut sa-l indulcesc prin acel "un fel de" si m-am bazat pe faptul ca nu porniti de la premisa ca as fi vrut sa jignesc pe cineva. M-am referit doar la mine. Si de ce spun asta.

Nu pot sa nu va multumesc tuturor ca m-ati primit in aceasta frumoasa familie, cea a modelistilor. Intr-adevar, intr-o lume rea, murdara la propriu si la figurat din cauza noastra, a celor care ne-am autonumit "homo sapiens sapiens" - om care gandeste(?), sunt necesare aceste dovezi ca noi, oamenii, suntem in stare sa ne respectam istoria si ca incercam sa o ducem mai departe, ca ne folosim timpul nu doar pentru a distruge ci si pentru a construi, ca mai suntem interesati de lucruri frumoase... Insa eu unul, ma voi considera membru cu drepturi depline ale acestei familii nu de cand am intrat pentru prima oara pe un forum de modelism, nu de cand am primit invitatia de a ma alatura voua pe acest forum, nu de cand m-am inscris la un group build/concurs de modelism, ci atunci cand voi termina pima macheta. Asa mi se pare corect fata de voi si fata de mine. Si imi vine in gand o situatie virtuala hilara. De exemplu, as fi intrebat daca sunt modelist. Si as raspunde ca da. Oare ce as raspunde la intrebarea: "Si ce ai lucrat pana acum?...".

Categoric e nevoie de critici. Le accept fara nici un fel de problema, sunt utile, constructive. Dar postul meu nu s-a dorit un raspuns la al tau, in ansamblul lui, ci doar la apelul catre noi, ceilalti colegi. Eu unul nu as stii ce sa critic. Cateva lucruri pe care tu le-ai vazut eu nici nu le sesizasem. Alinierea filelor... nu am facut asa ceva niciodata, asa ca habar nu am daca ale mele vor arata macar la fel de bine. Ar mai fi fost gaurile din piesele 26 care nu sunt foarte precise, dar dupa ce Radu a spus ca le va vopsi, nu mai avea sens sa le aduc in discutie.
Inainte de a incheia, ce as dori sa subliniez.

Va respect si nimic din ce am scris sau voi scrie nu este menit sa aduca vreo umbra de jignire vreunuia dintre voi.

Ma respect pe mine, suficient incat sa nu incerc sa par ceea ce nu sunt.

Va apreciez munca fie ca aveti cateva mii de machete in vitrina sau doar una.
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Admin Tue May 31, 2011 2:16 am

Intervin scurt: am eu senzatia - sau o dati pe panta altor forumuri? Faceti bine si nu incepeti sa va sfaditi! Si fara orgolii personale; e in interesul tuturor!

Multumesc.

(P.S.: dedublarea, bat-o vina Sorry )
Admin
Admin
Comandante en Jefe
Comandante en Jefe

Posts : 18
Join date : 2011-04-10

https://weekendhobby.forumotion.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Tue May 31, 2011 2:36 am

Mnoah bun. Sa zic si eu ce am de zis:

@Tavi - cu umbra si napolitana..... ti-am zis care e situatia acuma.... deci - slabe sanse Sad

@Fragata - ai dreptate cu ar trebui sa fim o familie. INSA - mereu par sa apara in schema orgoliile, mindriile, ego-urile, frustrarile si alte porcarii care duc la distrugerea lucrurilor faine. Partea proasta e ca, spre deosebire de o familie in adevaratul sens al cuvintului, unde mereu (sau ma rog, aproape mereu) se gasesc solutii pentru rezolvarea problemelor - in cazul familiilor formate in acest fel lucrurile se rezolva mult mai usor cu o injuratura, o vorba aruncata aiurea, un picior bagat cine stie pe unde sau o cutie de jucarii strinsa, urmata de parasirea locului de joaca.
Cit despre ceea ce zici tu relativ la "stresul concursului" - sincer nu stiu de ce esti atit de obsedat de chestia asta - MAI ALES ca nu te-ai inscris in concurs! Tre' sa intelegi si tu ca pentru unii 6 luni is mai mult decit suficiente pentru un proiect de anvergura astuia! Si ca sa vorbesc de mine personal - eu mai incet decit acuma - nu stiu lucra! Si cinstit sa fiu - daca nu era concurs - probabil ca deja eram mult mai avansat cu constructia! Mi se pare aiurea sa gasesti scuza diferitelor greseli, motivind "timpul scurt"; ce doamne sfintul se presupune ca ar trebui sa-i fac unei barci de carton de 20 de cm in MAI MULT DE 6 LUNI????? Adica...iertata-mi fie ignoranta - da' in 6 luni daca ne punem bine astia citi sintem pe WH - o construim in marime naturala, din lemn si dup-aia venim sa o testam la tine pe insula Very Happy (tu te ocupi de gagici Sorry ) Si nu mi-o lua in nume de rau!
Si-n fond - cam cum ai vedea tu un concurs de genul asta? Ne-alegem modelul - si ne dam termen 3 ani sa-l terminam?! Nu de alta da' eu iti garantez ca multi dintre modelistii de AZI - peste 3 ani or sa uite ca s-au ocupat cindva de asa ceva.... Sad

@Eddie - iti dau dreptate aproape 100%. De fapt - singura chestie cu care nu sint de acord e "tonul" din care eu deduc ca te-ai simtit oarecumva atacat si incercai sa te aperi. NU cred nici pe departe ca asta o fost intentia lu' Tavi; sau a oricarui altcuiva.

So let's all chill! Smile Luati o bere si sa ne imaginam ca o impartim povestind de lughere Very Happy
Hat off
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Tue May 31, 2011 2:37 am

fragata wrote:Tavi pana aici ai zis-o bine, ca din carte dar vreau si trebuie sa te contrazic intr-un singur punct;viata e adevarat ca e scurta si uneori foarte grea, iar loviturile ce le primim nu sunt usoare( zic le pentru ca si eu am unele probleme - mai grav de moment si fara solutie - care au lasat urme), dar nu este nici imputia si nici lipsita de sperante.
In privinta modelismului ar trebui sa fim o familie, dar... asa cum ai zis a critica, parerea mea, in cazul nostru ajuta pentru ca sunt puncte ce se pot indrepta si imbunatati modelul sau pentru viitor stim ce avem de facut. Si eu sunt de principiu de aspune ce e de spus, a lauda si ai creste modelistului pipota nu face sa creasca si valoarea modelului.
In cazul de fata tot ca o parere personala greselile apar si din stresul concursului, pe langa lipsa de experienta, asta nu inseamna ca eu as avea mai multa ca voi, din contra. Gen build grup, cu un eventual termen mai larg ar fi ajutat mai mult. Nu inteleg pe forumurile noastre aceste concursuri. Modelismul trebuie sa ne relaxeze si nu sa ne impuna norme in plus( cele ale modelului clar ca trebuie respectate).
@ Fragata . Ai dreptate sa critici si sa contrazici unele aspecte pe care eu le-am enumerat, dar, spun dar ai inteles gresit la ceea ca ma refeream cand am precizat ca viata este imputita si lipsita de speranta. Adevarat este si faptul ca fiecare dintre noi are probleme, mai multe sau mai putine, mai grave sau mai putin grave, dar........ adevaratele probleme nu le avem noi. Sa ne gandim la cei care duc o viata mizera, lipsite de siguranta zilei de maine, lipsiti de un acoperis deasupra capului, la cei care...... nu mai au nici o speranta ca viata lor v-a continua , ca-si vor incheia socotelile cu aceasta lume in .... un minut, o ora , o zi sau o saptamana. Sa ne gandim la cei care sunt macelariti fara nici un motiv intemeiat , cei care sunt persecutati si marginalizati, alungati in ghetourile disperarii, deznadejdiei........ ei sunt adevaratii nefericiti.
Cand am spus ca viata este infecta si lipsita de speranta m-ar referit in primul rand la societatea in care traim. traim intr-o societate mizera, impura si infecta in care predomina coruptia , impertinenta , mitocania, si dezonoarea. Practic intreaga lume este cufundata intr-un haos total. Vrei sa insinuezi ca societatea in care traim este curata si frumoasa ??? Sa nu uitam ca traiesti in Spania iar eu in Romaia. Ai sa zici : "Ei bine ! si ce-i cu asta !?" am sa-ti raspund doar cu o intrebare : " Ai uitat de ce ai parasit tara?"
Cand spun ca viata este lipsita de speranta eu ma refer la viitor. Nu ma refer la viitorul meu, la ziua in care m-a v-oi trezii eu dimineata, ma refer in principiu la viitorul copiilor si copiilor nostrii. Ce mostenire le lasam noi.... noi cei care traim acum , noi care nu suntem in stare sa ne respectam pe noi insine , daremite pe cei din jurul nostru. Ce mostenire si ce viitor asiguram urmasilor nostrii cand noi, cei din ziua de astazi am adus lumea in care traim intr-un haos total, nu am facut nimic altceva decat sa reducem umila noastra planeta la un morman de gunoi. Nu sunt un ecologist , nu ma consider nici un sfant, dar incerc sa privesc cu ochii inimii in viitor si nu vad decat durere si suferinta, si tu!!! Tu consideri ca gresesc cand sustin raspicat ca ducem o viata imputita si lipsita de speranta.....?????? Esti un om trect prin bune si rele, mult mai in varsta decat mine, si ....respect acest lucru, dar i-mi permit sa te intreb : Cum era societatea in care traiai tu cand erai doar un copil nevinovat ? Cum erau oamenii atunci ??
Adevarul este ca traim intr-o continua miscare, traim intr-o continua schimbare de vechi si nou, pretindem ca locuim intr-o lume tixita de informatica si automatizare ! Nimic mai adevarat! Suntem inconjurati de PC-uri care mai de care mai complexe, munca bruta a oamenilor este inlocuita de robori ultra performanti, ne automatizam si ne modernizam pe zi ce trece, dar........ de fapt chiar asa este ???
Pretindem si sustinem ca sclavia s-a abolit de mult, ca aceasta a disparut cu totul . Gresit ! devenim proprii nostri sclavi. Inbolnavim societatea cu mediocritatea inculturii, cu analfabetismul , cu lipsa de respect si cu setea de distrugere de care dam dovada. Sumt de-a dreptul bulversat cand intalnesc persoane in societate si mai ales minori, care sustin raspicat ca sunt ....... miezul universului. Sunt de-a dreputul indicnat cand intalnesc persoane a caror statu social este de invidiat, dar cel cultural...... este de-a dreptul la limita suportabilitatii, si cu parere de rau...... acest statut cultural este intr-o continua crestere in randul viitorilor urmasi.
Pretinzi ca gresesc cand intreg universul s-a rarucit cu fundul in sus ??? pretinzi ca putem avea speranta in ceva mai bun ??? Daca este asa....... atunci poti sa-mi aduci ceva argumente reale si palpabile ????
Dupa cum ti-am spus..... ce mostenire lasam urmasilor nostrii, cand in ziua de astazi dispar mii de hectare din padurile tropicale, cand in fiecare secunda dispare definitiv cate o specie de planta sau de insecta de pe planeta pe care noi o numim Albastra, planeta vie TERRA care in curand v-a devenii pur si simplu un bulgare de pamant secat, poluat si distrus pierdut intr-un univers infinit.
Legat de asa zisul concurs......... nu este un concurs este un ..... group build premiat cu .... cate o mica atentie pentru stardania fiecaruia . Este placerea si curajul de a te inhama la un lucru ..... inimaginabil. Nimeni nu sileste pe nimeni sa lucreze la norma. Daca cei inscrisi in aceasta competitie a valorii modelistice , s-au inhamat la acest subiect , inseamna ca ..... au certitudinea de a finaliza acest subiect propus in tema. Inca din momentul inscrierii in acest asa zis concurs, care de fapt este un concurs al orgoliilor, este un concurs al fiecarui participant cu 'EU'-l din el , .....deci.... fiecare a castigat cate ceva , nu un premiu material sau palpabil, ci.... in primul rand a castigat un premiu sufletesc, a castigat respectul si increderea de sine, a castigat respectul si increderea celorlalti participanti, si nu in ultimul rand cred ca a castigat un prieten. Eu unul asa simt, asa vad lucrurile.
Sper dragul meu Fragata ca cele expuse de mine nu te-au jicnit sau te-au suparat , din contra sper ca cele expuse de mine sa deschida intre noi o punte de legatura mai umana, mai aparte, sper de asemenea ca aceasta postare, sau aceste postari sa creeze o alianta fratricida intre membrii forumului acestuia.
Respecte tuturora din partea unui nimeni, dar............ ''poate totusi ......''

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by eddie Tue May 31, 2011 2:39 am

Doamne feri, nici vorba de asa ceva Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by fragata Tue May 31, 2011 2:47 am

Admin wrote:Intervin scurt: am eu senzatia - sau o dati pe panta altor forumuri? Faceti bine si nu incepeti sa va sfaditi! Si fara orgolii personale; e in interesul tuturor!

Multumesc.

(P.S.: dedublarea, bat-o vina Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 )

Linistestete omule, eu doar intreb; in a-ti exprima o parere, de ce trebuie tot timpul sa vina unul sa spuna ca e sfada sau orgolii? NU omule linistestete s-au exprimat niste pareri din experienta de viata a fiecaruia. Atat tot. Daca e interzis tu spune-o.
Daca cineva s-a simtit jignit imi cer scuze, eu personal nu ma simt.
Cele bune.
fragata
fragata
Subteniente
Subteniente

Posts : 202
Join date : 2011-04-21
Age : 59
Location : Eivissa, Illes Balears

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by eddie Tue May 31, 2011 2:52 am

eddie wrote:Doamne feri, nici vorba de asa ceva Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902

M-am referit la interventia lui Dom' Admin.
Interventiei lui Radu, ii raspund astfel. Mama ei azi si mane de comunicare online. E buna, nu zic nu, cand alte mijloace nu sunt la indemana. Insa se pierd foarte multe din nuantele unui dialog in adevaratul sens al cuvantului. Nu am cum sa ma simt atacat pentru ca inteleg zic eu, foarte bine ce spune Tavi. Si are mare dreptate, din pacate.

Respect Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902
eddie
eddie
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 349
Join date : 2011-04-12
Age : 46
Location : Bucuresti

http://www.ngalaxy.ro

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Tue May 31, 2011 2:55 am

No ashe Very Happy
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Tue May 31, 2011 2:59 am

Admin wrote:Intervin scurt: am eu senzatia - sau o dati pe panta altor forumuri? Faceti bine si nu incepeti sa va sfaditi! Si fara orgolii personale; e in interesul tuturor!

Multumesc.

(P.S.: dedublarea, bat-o vina Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 390093941 )
Cu riscul de a primii o pauza temporara sau poate chiat totala, ma vad nevoit sa clarific in oaresce mod situatia de fata.
Greseala i-mi apartine in totalitate, nu am facut nimic altceva decat sa-mi expun opiniile , parerile si pozitia maa, pe care le sustin in continuare.
Poate par un om mai dificil si in multe cazuri de neinteles, dar..... asta este natura firii mele.
Legat de Fragata nu am facut decat sa explic omului cum sta treaba cu ideologismele mele mai ...neortodoxe. Asta simt, asta gandesc, asta exprim.
Legat de EDDY nici gand sa-l atac in vre-un fel, asemenea ca in cazul lui Fragara nu am facut decat sa-mi expun parerilestrict personale.
Legat de Administrator departe de mine gandul de a sfadii pe cineva sau de a da curs unor discutii ne-la locul lor. Despre orgolii.... nici nu poate fi vorba, deci........... Vina este in totalitate numai a mea.
Cer scuze pe aceasta cale tuturor mombrilor care s-au simtil lezati de cuvintele si vocabularul meu si-mi aceept soarta si pedeapsa cuvenita. Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902
Respect Tuturora. Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 2434037902

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Admin Tue May 31, 2011 3:17 am

Stati linistiti! Nu se lasa cu nici o "pedeapsa".
Nu faceam decit sa atrag atentia asupra unui fapt care in genere ma deranjeaza - si pe care nu vreau sa il vad prezent aici....

Atit.
Admin
Admin
Comandante en Jefe
Comandante en Jefe

Posts : 18
Join date : 2011-04-10

https://weekendhobby.forumotion.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by claurss Tue May 31, 2011 3:18 am

bai voi va certati fata mine ?Very Happy
Scrieti mai incet ca n-apucsa citesc...
claurss
claurss
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 334
Join date : 2011-04-13
Age : 44
Location : Brasov

http://claurss.blogspot.com/

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Tue May 31, 2011 3:36 am

Clau - ne cerem scuze Very Happy
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Mon Jun 06, 2011 6:57 am

Am uitat sa mentionez ca in realitate nu e nici pe departe asa galbena!!!!
Aici e efectul lampii si al blitului, din pacate Sad
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by raducindrea Tue Jun 07, 2011 1:17 am

Vad ca nu zice nimeni nimic iar Sad
Da' io imi vad de treaba si va arat ce am mai facut azi de dimineata:

Zona pupa/cirma/timona/cum i-o fi zicind:
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn007
By raducindrea at 2011-06-06
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn008
By raducindrea at 2011-06-06

Suportul pentru bompres si gaura de sub copastie a acestuia (care gaura NU E MENTIONATA in kit! Atentie cei care inca nu ati ajuns acolo, sa nu uitati de ea!!!):

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn009
By raducindrea at 2011-06-06
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn010
By raducindrea at 2011-06-06
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn013
By raducindrea at 2011-06-06
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn016
By raducindrea at 2011-06-06

Copastia:

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn011
By raducindrea at 2011-06-06
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn012
By raducindrea at 2011-06-06

Si zona geamurilor de la oglinda pupa (asta sper ca e OK termenul Very Happy ):

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn014
By raducindrea at 2011-06-06
Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Lcjohn015
By raducindrea at 2011-06-06

Cam asta e, pina acuma Wink
raducindrea
raducindrea
General de Ejército
General de Ejército

Posts : 519
Join date : 2011-04-10
Age : 46
Location : Bistrita

http://pierdut-inauntru.blogspot.com

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Tomcat Tue Jun 07, 2011 1:29 am

OK Daca tu zici ca nimeni nu zice nimica, eu ce tre sa zic ???????
deja m-ai bagat in ceata, asa ca ...... im strang jucariile si ma ascund sub pres, nici nu mai am curajul sa postez ceva la francul meu !!!!! Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 1371890812 Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 1371890812

Tomcat
Teniente
Teniente

Posts : 258
Join date : 2011-04-13
Age : 48
Location : Brasov

Back to top Go down

Le Coureur - ShipYard - no. 24 - Page 3 Empty Re: Le Coureur - ShipYard - no. 24

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum